Yayıncı Bilgisayarı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat EdilmeliYayın Yapabilmek için Uygun Bilgisayarı Nasıl Seçebilirim?

Kendi evinizden yayınlar açarak sosyal medya etkileşiminizi artırmak istiyorsanız nasıl bir bilgisayara sahip olmalısınız? Bu yazıda hem bireysel kullanıcılar hem de işletmelerin kullanabilecekleri ekipmanları derledik ve yayın yapabilmek için uygun bilgisayarı nasıl seçebilirim sorusuna cevap verdik. İşte başarılı bir dijital yayın yapmak için ihtiyacınız olan gamer yayın sistemleri.

İşlemci Özellikleri
Bilgisayarınızın işlemcisi yapacağınız yayınların kalitesini artıracak en önemli bileşendir. Intel tarafında Core i5 ve üzeri, AMD kanadında ise Ryzen 5 ve üzeri bir işlemci, yayın için işletim sistemi ihtiyacınızı karşılayacaktır. Intel Core i5 muadili bir AMD işlemci de iyi bir performans gösterir. Bu özelliklerin yanı sıra 16GB ve üzeri Ram ve güncel bir işletim sistemi ile başarılı yayınlar gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran Kartı
Yaptığınız yayınları kaldıracak kapasitede bir ekran kartına sahip olmanız gerekir. NVIDIA veya AMD tipi bir ekran kartı iyi bir performans gösterecektir. NVIDIA RTX 3060 veya AMD RX 6700 XT modelleri, başarılı bir yayın için sıklıkla tercih edilen ekran kartlarıdır. Bu modellerin üzerindeki ekran kartları çok daha iyi bir verim almanızı sağlar. Ancak örnek verdiğimiz ekran kartı türleri de kaliteli ve sorunsuz yayınlar gerçekleştirmenize yardımcı olur.

SSD
İyi bir yayının anahtarı, işletim sistemini SSD ile desteklemektir. SSD ile bilgisayarınızın performansını artırabilirsiniz. 500 GB m.2 NVMe ve üzeri bir SSD bilgisayarınızla birlikte yayın kalitenizi de artıracaktır. Bu arada SSD almadan önce cihazınızın ana kartının hangi tür SSD’leri desteklediğini biliyor olmalısınız. Aynı zamanda kasa boyutuna da dikkat etmeniz gerekir.Mikrofon ve Kulaklık
Oyuncu yayını yaparken sesinizin iyi bir şekilde duyulması son derece önemlidir. Bu nedenle ucuz mikrofon ve kulaklıklardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Profesyonel oyuncuların kullandıkları ekipmanlar, bu konuda en iyi çözümü sunacaktır. Aklınızda net bir model yoksa Steelseries veya Blue Yeti gibi markaların ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Kamera
Kameranızın kalitesi de son derece önemli bileşenler arasındadır. Tercihinizi yüksek çözünürlüklü ve loş ışıkta da iyi bir performans gösteren kameralardan yana yapmalısınız. 90 derece görüş alanına sahip ve ergonomik açıdan kullanım rahatlığı sunan kameralar her zaman iyi bir yayın kalitesine sahip olmanızı sağlar. Logitech C920, Razer Kiyo ve Microsoft LifeCam gibi modeller kaliteli yayınlarınız için iyi bir altyapı sunacaktır.

OBS (Open Broadcaster Software)
OBS, dijital yayıncıların ekran görüntüsü almalarını sağlayan bir uygulamadır. En az Windows 7, OS X 10.8 ve Linux Ubuntu 14.04 işlemcilerini destekleyen bir OBS uygulaması yayın kalitenizi artıracaktır. Bu özellik ile ekran düzenlemesi ve ses/yayın kalitesi iyileştirme yapabilirsiniz.

Hızlı İnternet
Son olarak donmadan yayın yapmanız için hızlı bir internet sağlayıcısına sahip olmanız gerektiğini belirtelim. Minimum 5 mb upload hızı işinizi görecektir. Ayrıca menzil geliştiricisi ile de internet hızınızı destekleyerek artırabilirsiniz.


Mağazamızda bulunan yayıncı ve oyuncu bilgisayarlarını incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Mağazamızda bulunan yayıncı ve oyuncu ekipmanlarını incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.