Blog

Oyuncu Mouse Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?Gaming Oyuncu Mouse Nasıl Olmalıdır ve Oyun Performanslarında Ne Kadar Etkilidir?

Bilgisayar oyunları konusunda profesyonel olmak isteyen kullanıcılar daha iyi bir performans ve deneyim sahibi olmak için gaming mause gibi küçük donanım değişiklikleri ve ayarlamaları yapabilir. Çok yüksek bütçeler gerektirmeksizin yapılabilecek donanım değişiklikleri, beklentilerin çok daha üzerinde bir performansa sahip olmanızı sağlayacaktır.
Donanım değişikliğine gidilmek istendiğinde ise Mouselar ilk sıralarda yer alacaktır. Gaming Mouseların elbette oyun performansına etkisi olumlu olacaktır. Ancak Mouse’un mevcut bilgisayara veya kullanacak kişiye uyumlu olup olmaması gibi birçok konu önem arz etmektedir. Bu sebeple donanım değişikliklerinde yeni alınacak donanımların, sistemdeki eski donanımlarla uyumlu olmasına da özellikle dikkat edilmelidir.
Gaming Mouseların oyun performansına ne kadar etkili olabildiğini görmek için önce Mouse seçerken dikkat edilmesi gereken noktalara göz atmak kararınıza yardımcı olacaktır. Gaming Mouse özelliklerini kısaca iletecek olursak;

Sensör Özellikleri
Kaliteli bir Gaming Mouse tercihi yaparken ilk olarak sensör özellikleri üzerinde durursanız daha iyi bir mouse sahibi olabilirsiniz. Özellikle oyun için kullanılacak olan mouselar da sensör hassaslığı önem arz etmektedir.

DPI Değer
Mouse seçimi yaparken DPI değerleri üzerinde de durmak gerekir. Bu değerler farklılık göstererek Mouse verimliliğini etkilemektedir. En az 3000 DPI oyunlar için uygundur diyebiliriz. Düşük DPI değerinin en olumsuz yanı zorlanma ve alışma zorluğudur. Ayrıca oyun performansını da düşürebilir.Ergonomik tasarım
Gaming Mouse oyun performansında baş halkayı oluştururken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de mouse’un ergonomik yapısıdır. Bu nedenle kullanılan gaming mouse’un tutma kavramına uygun olması gerekmektedir. Eliniz ile rahat kullanılabilir ölçülerde olmalıdır.

Merdiven altı marka üreticileri
Yan sanayi üretimler, korsan üretimler gibi ürünleri temin etmeniz garanti sürecinde olmayacak ürünlere sahip olmanıza ve oyun performansınızda düşüklük yaşatacak hatalar sebep olmaktadır.

Kaliteli Malzeme ve Hz Değeri (Tazeleme)
Malzeme kalitesi ve özelliği Gaming Mouse’larda oldukça önemlidir. Farenin sağlam olması, neredeyse hatasız denilecek türde çalışması önemlidir. Diğer yandan Hz değeri de Gaming Mouse seçiminde önemli bir unsurdur. Özellikle oyunlar için 1000 Hz değerinin yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Ofis kullanımları için 500 Hz. Günlük kullanım Mouselarından farklı olan Gaming Mouseları hız konusunda da 1000 Hz. Nin üzerinde yer almalıdır. Oyun kalitesi ve hareket tazeleme etkisini oldukça arttıran bu özellik Gamerlar için veya oyun severler için kaliteli oyun keyfi anları yaşatacaktır.

Mağazamızdaki Oyuncu Mouse Çeşitlerine Buradan Ulaşabilirsiniz.
Devamını oku

Asus'un X670E AM5 ZEN4 7000 Serisi İşlemciler için Amiral Gemisi HazırLüksün yeni görünümüne hazır olun. AMD'nin uzun zamandır beklenen AM5 platformu çığır açıyor ve Asus'un serideki amiral gemisi anakartı ROG Crosshair X670E Extreme ile ilgili bazı ayrıntıları inceliyoruz. 

Yeni nesil PCIe 5.0 bağlantısı, DDR5 RAM ve hız aşırtma için hazırlanmış devasa bir güç dağıtım sistemine sahip bu yeni nesil anakart, bir sonraki yapılar için rakipsiz bir platforma cesaret edenlere sunuyor. ASUS Q-Design özellikleri, yapım sürecini basitleştirir, düzenler ve güçlü bir araç takımı, sistem performansını en üst düzeye çıkarmak için meraklılarına güç katar. İlerleyen tarihlerde, 
ROG, ROG Strix, TUF Gaming, ProArt ve ASUS Prime serilerinden gelecek diğer X670 anakartlar hakkında daha fazla bilgi paylaşacağız, ancak şimdilik kesin olan bir şey var: ROG Crosshair X670E Extreme bu neslin en imrenilen serilerinden biri olmaya aday.

5x5 Üst Düzey Performans
Yeni nesil bellek, katı hal sürücüleri ve grafik kartlarının hepsinin ortak bir noktası var: beş numara. DDR5 RAM ve PCI Express 5.0 (PCIe) bağlantısından yararlanan bileşenler sizi performansın zirvesine taşıyacak.

ROG Crosshair X670E Extreme, yeni nesil DDR5 RAM'in sunduğu muazzam bant genişliği, yüksek yeni hızlar ve olağanüstü güç verimliliği avantajlarından yararlanmanıza olanak tanır. Önceki nesil DDR4 bellekten %50 daha hızlı veri hızları ile DDR5, yeni bir performans katmanı ortaya çıkarır ve bu anakart, kullanıcıların sınırsız hız aşırtması yapabilen kitleri mutlak sınıra kadar hızlandırmasını sağlayan bir dizi donanım ve bellenim optimizasyonuna sahiptir.

PCIe 5.0 bağlantısı, bugün size kapsamlı yüksek hızlı bağlantı noktası seçenekleriyle güç veriyor ve piyasaya çıktıklarında en hızlı yeni nesil SSD'lere ve GPU'lara erişmenizi sağlıyor. PCIe 4.0'ın iki katı bağlantı hızıyla, yeni standart bize ROG Crosshair X670E Extreme'i USB4® ve USB 3.2 Gen 2 bağlantı noktalarıyla donatmak için bant genişliği sağlıyor. Pek çok oyuncu, cihazları şarj etmek için PC'lerinin ön panel USB bağlantı noktalarını kullandığından, ROG Crosshair X670E Extreme, Quick Charge 4+ desteğine sahip bir ön panel USB 3.2 Gen 2 2x2 konektörü sunar. 60W şarja kolayca erişebilmeniz için bu anakartı ön panelde USB Type-C bağlantı noktasına sahip bir kılıfla eşleştirdiğinizden emin olun.

İki PCIe 5.0 x16 yuvası, bugünün ve yarının en yeni grafik kartları için hazır. İki yerleşik yuvası ve ROG PCIe 5.0 M.2 kartı ve ROG GEN-Z.2 kartı aracılığıyla sunulan üç ek yuva arasında, ROG Crosshair X670E Extreme toplam beş M.2 yuvası sunar. Dört PCIe 5.0 x4 modunu destekler. Eklenti kartlardakiler de dahil olmak üzere tüm yuvalar için soğutucular, sürücülerinizin tam performansını kısma olmadan almanızı sağlar. Altı SATA 6Gbps bağlantı noktası, daha da büyük bir depolama dizisi oluşturmanıza olanak tanır, böylece oyun kitaplığınızı asla paylaştırmanıza gerek kalmaz.

Kişiselleştirilmiş Oyun Üstünlüğü
Köşeli çizgileri, canlı RGB LED vurguları ve karamsar siyah tonları ile ROG Crosshair X670E Extreme anakart, ilgi odağı olmayı seviyor. Eşsiz kişiselleştirme seçenekleri için bu kart, özel retro tarzı animasyonları gösterebilen bir dizi LED olan AniMe Matrix™ ekrana sahiptir. Tahtanın sağ kenarından canlı alttan aydınlatma akışı. Bir AURA RGB başlığı, adreslenebilir bir Gen 2 başlığı ve iki ek ARGB Gen 2 başlığını destekleyen altı pimli bir ARGB Gen 2 başlığı, kasanız için RGB LED şeritleri bağlamanıza ve hepsini uyumlu Aura Sync donanımınızla kolayca senkronize etmenize olanak tanırROG Crosshair X670E Extreme'in çarpıcı görsel öğeleri, dizginlenemez performans arzunuza defalarca hizmet eder. VRM devresi, yonga seti ve yerleşik M.2 yuvalarının üzerindeki büyük soğutucular, önemli bir soğutma gücü ve simetrik güzellik sunar. Çok katmanlı grafikler, birincil M.2 yuvası için geniş soğutucu kapağının yüzeyini süslüyor. Ve entegre alüminyum G/Ç kapağı, soğutma devresine yardımcı olur, yapım sürecinizi basitleştirir ve süreçte keskin görünür

Üst Düzey Soğutma, Üst Düzey Performans 
Sağlam bir güç çözümü, ROG Crosshair X670E Extreme'e yeni nesil AMD Ryzen CPU'nuzu bir sonraki seviyeye taşımak için neredeyse sınırsız bir potansiyel sunuyor. 110A olarak derecelendirilen 20+2 takımlı güç aşamaları ile bu EATX anakart, CPU'nuza bol miktarda güç sağlamak için hazırdır. ProCool II güç konektörleri, PSU fişleriyle daha iyi temas, gelişmiş ısı dağılımı ve genel donanıma göre daha iyi güvenilirlik sunar. MicroFine alaşımlı bobinler ve birinci sınıf 10K siyah metalik kapasitörler, en yüksek yükler altında bile işlemciye mümkün olan en sorunsuz güç dağıtımını sağlar.Günümüzün işlemcileri, size her an en iyi performansı sunmak için mevcut güç ve termal boşluktan yararlanır, bu nedenle soğutma yalnızca bir konfor meselesi değildir; kapsamlı soğutma, talep ettiğiniz sürekli performansı elde etmenizi sağlar. ROG Crosshair X670E Extreme, hayalinizdeki soğutma çözümünü kurmanız için size eksiksiz seçenekler sunar. Kasa ve radyatör fanları için altı başlık, sistem hava akışını oluşturmanıza ve kontrol etmenize olanak tanır. Özel bir sıvı soğutma çözümü kullanmayı mı planlıyorsunuz? Pompalar ve akış hızları için çok sayıda başlık, yapınız boyunca akan soğutma sıvısı üzerinde size tam hakimiyet sağlar

Yenilikçi Q-Design özellikleri, özelleştirme sürecinizi kolaylaştırır
Üst düzey bir oyun bilgisayarı oluşturmak ve özelleştirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. ROG Crosshair X670E Extreme, yapım sürecinizin olabildiğince sorunsuz olmasını sağlamak için PCIe Q-Release düğmesi de dahil olmak üzere ASUS'a özgü Q-Design yeniliklerimize sahiptir. Günümüzün son teknoloji grafik kartlarında genellikle güçlü soğutma çözümleri ve sağlam arka plakalar bulunur. Bu, performans için harikadır, ancak PCIe serbest bırakma mandalını serbest bırakmanın önüne geçebilirler. PCIe Yuvası Q-Bırakma düğmemiz, tek bir dokunuşla grafik kartınızı yuvadan çıkarmanıza olanak tanır, hiçbir beceriksizliğe veya küçük parmaklara gerek yokturBenzer şekilde, geleneksel DIMM yuvası tasarımları, bellek çubuğunun her iki tarafını da kilitlemenizi gerektirir ve parmakları büyük olanlarımız için grafik kartına en yakın mandalı açmak her zaman kolay olmadı. Bu nedenle yeni tek taraflı Q-DIMM kilitleme tasarımımızı uyguladık. Bu düzenlemeyle, grafik kartınıza çok yakın olabilecek bir mandal için endişelenmenize gerek kalmayacak. DIMM yuvasının erişimi kolay tarafında bulunan tek bir mandal, bellek çubuğunuzu sıkıca yerinde tutmak için yeterlidir. RAM'inizi ROG Crosshair X670E Extreme anakartla kurmak ve yolda yükseltmek çok daha kolay.

Bir M.2 sürücüsü takma işlemini bile basitleştirdik. M.2 Q-Latch'imiz size bir daha asla küçük, kolayca kaybolan başka bir M.2 vidayla uğraşmak zorunda kalmayacağınızın huzurunu verir. Artık bir M.2 sürücüsünü yalnızca parmak uçlarınızla sabitleyebilir veya gevşetebilirsiniz.

Bilgisayar oluşturmayı basitleştiren tüm bu özelliklerle bile, oluşturma işlemi sırasında sorunlar ortaya çıkabilir. ROG Crosshair X670E Extreme, durumu teşhis etmeyi kolaylaştıran özelliklerle içinizin rahat etmesini sağlar. ASUS Q-LED tanı dizimiz, sisteminiz açılışta kendi kendine testi sırasında kritik bir hatayla karşılaşırsa size hızlı ve kolay bir referans sağlar. Anakart üzerinde CPU, RAM, grafik kartı veya önyükleme aygıtı için açıkça işaretlenmiş dört LED yanarak tam olarak hangi bileşenin bir hatayla karşılaştığını size söyleyecektir. Ek olarak, Q-Code LED ekranı, sorun giderme için bir başlangıç ??noktası olarak hatanın en olası nedenini belirten 2 basamaklı bir kod sağlar.

Sorunsuz Engelsiz Network Veri Akışı
Günümüzde birçok oyuncu, kablosuz ağlarının onları güvenilir bir şekilde zafere götürmesine güvenmiyor. Cihazlarımızın çoğunun internete bağlanmak için kullandığı 5.0GHz ve 2.4GHz bantları, özellikle birden fazla ev ağının üst üste gelebileceği apartman daireleri ve apartmanlar gibi yerlerde, sinyal için rekabet eden akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı ev cihazlarıyla daha da sıkışık hale geliyor. . Neyse ki, belirli bölgelerde görünürde bir çözüm var: Wi-Fi 6E.

Bu yeni standart, yalnızca son zamanlarda belirli ülkelerde kullanıma sunulan bir spektrum dilimi olan 6GHz bandından yararlanır. Bir Wi-Fi 6E yönlendiriciye bağlanan ROG Crosshair X670E Extreme, karmaşanın üzerine çıkmanıza ve yeni kablosuz bağlantı sınırının keyfini çıkarmanıza olanak tanır.

Anakartın kablolu ağ seçeneklerinin kendilerine ait övünme hakları vardır. Bir Intel 2.5 Gb Ethernet bağlantı noktası, yönlendiricinize yüksek bant genişliğine sahip bir sabit hat sağlarken, Marvell AQtion 10 Gb Ethernet bağlantı noktası, makinenizi hızlı ağlarda çok terabaytlık dosya aktarımlarını kolayca işlemeye hazırlar.

Audiophiles ile Mükemmel Ses Çıkışı
Oyun söz konusu olduğunda görseller ön plandaysa, ses av tüfeği sürüyor. Hoparlör sisteminizden ve kulaklığınızdan sürükleyici, bozulmamış ses için, ROG Crosshair X670E Extreme'deki ses yongaları ve ilgili devreler, kristal netliğinde ses işleme ve çıkışı için titizlikle tasarlanmıştır.
Entegre amplifikatörler ve op-amp'ler içeren SupremeFX 7.1 Surround Ses ses çözümü ile başlar. Ses devresi tasarımı, birinci sınıf kapasitörler, parazit koruması ve sol ve sağ kanallar için ayrı izler kullanır. Otomatik empedans algılama, yüksek empedanslı audiophile kulaklıkları bile kullanmanıza ve kristal netliğinde, distorsiyonsuz çıktı almanıza olanak tanır. Bir ESS ES9218PQ Dörtlü DAC, üst düzey bir kulaklığı takmak için mükemmel olan olağanüstü 130 dB sinyal-gürültü oranıyla ön panel çıkışına birinci sınıf ses verir.
Devamını oku

AMD Zen 4 Ryzen 7000 Özellikleri, Çıkış Tarihi, Karşılaştırmalar ve Daha Fazlası
AMD'nin Zen 4 Ryzen 7000 serisi "Raphael" işlemcilerinin gelişi yaklaşıyor ve son gelişmeler bunu şirket için kritik bir sürüm haline getiriyor.
AMD'nin önceki nesil Ryzen 5000 işlemcileri, bir zamanlar imkansız olduğu düşünülen şeyi başardı: Çipler, Intel'in Rocket Lake'i her bakımdan geride bıraktığı için oyun 
için en iyi CPU'lar listemizin başında yer almak da dahil olmak üzere her CPU karşılaştırmasında Intel'in en iyilerini geride bıraktı.

Ama Intel sonra Alder Lake işlemcileri üretti. Intel'in küçük verimli çekirdeklerle karıştırılmış büyük ve güçlü çekirdeklerin bir karışımını içeren yeni hibrit x86 mimarisi, 
şirketi ham performansın tüm yönlerinde liderliğe taşıdı ve hatta güç tüketimi departmanındaki göze çarpan eksikliklerini azaltmaya yardımcı oldu. 
Ancak, belki de en önemlisi, Alder Lake, Intel'in özellikle oyun ülkesi olarak hizmet veren orta segment fiyatlandırmaya yönelik politika yaklaşımıyla tam bir 
fiyat savaşı başlattı.

Ancak AMD yerinde durmuyor ve Ryzen 7000 yongaları şimdi performans liderliği yarışını bir sonraki seviyeye taşımak için hazırlanıyor. 
AMD kısa süre önce bir oyun demosu sırasında inanılmaz bir 5.5 GHz hızına ulaşan ve bir Render oluşturma işlemini Intel'in amiral gemisi Core i9-12900K'dan %31 daha kısa 
sürede tamamlayan 16 çekirdekli bir Ryzen 7000 işlemcinin demosunu yaptı.

AMD, son yongaların >5.5 GHz'e kadar hızlandırılmış saatlerle geleceğini ve yeni entegre Radeon RDNA 2 grafik motoru gibi yeni teknolojilerle yükleneceğini ve 
AVX-512'ye dayalı AI talimatlarını destekleyeceğini söylüyor. Ayrıca 5nm Zen 4 Ryzen 7000 'Raphael' işlemciler ve AM5 soketli yeni anakartlar hakkında 
birçok yeni ayrıntı öğrendik. AMD ayrıca son açıklamalarında, yalnızca standart masaüstü PC yongalarının bu yıl geleceğini değil, şirketin yıl sonuna kadar 
3D V-Cache modellerini de piyasaya süreceğini doğruladı.

Gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağız. Bizde sizler gibi heyecanla bekliyoruz. :)

AMD ZEN4 Ryzen 7000 seri işlemcili hazır sistemleri buradan inceleyebilirsiniz.
Devamını oku

Hazır Sistem Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?Hazır Sistem Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hazır sistem bilgisayar almak için ilk olarak kullanım amacınızı ve ihtiyacınızı belirleyin. Çünkü piyasada birbirinden farklı özelliklere sahip çeşitli hazır sistem bilgisayarlar bulunmaktadır. Bu kadar kapsamlı çeşitlerin bulunduğu bir bilgisayar evreninde ilk olarak kullanım amacınızı belirlerseniz kendiniz için en doğru tercihi yapabilirsiniz. Laptop mu yoksa masaüstü mü sorusuna yanıt verdikten sonra kullanım amacınızı dikkate alarak en iyi hazır sistem bilgisayarı tercih edebilirsiniz. Mağazamızda bulunan hazır sistemleri buradan inceleyebilirsiniz.

Hard Disk veya SSD
SSD Disk ve HDD Disk iki farklı hard disk türüdür. Biraz daha eski teknolojiye sahip olan HDD Disk’li bir bilgisayar satın alacaksanız kapasitesinin en az 1 TB olmasına dikkat edin. Bir diğer depolama birimi SSD Disk ise daha hızlı bir özelliğe sahiptir. SSD Disk’ler daha iyi bir performans gösterirler ancak bilgisayar fiyatını da bir miktar yükseltir. SSD Disk’lerin yüksek hızı ve uzun ömürlü çalışma kapasitesi önemli bir avantajdır. Bu bakımdan bütçeniz varsa minimum 1 TB kapasiteye sahip SSD Disk’li bilgisayarları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

EKRAN KARTI
Satın aldığınız bilgisayardaki ana kartın içinde bir ekran kartı bulunabilir. Ana kart içinde ekran kartı ihtiyacınızı karşılayabilir. Ancak böyle bir bilgisayarda iyi bir oyun performansı beklemeyin. Eğer günlük basit kullanım ihtiyacınızı karşılayacaksa ortalama bir ekran kartı yeterli olacaktır. Fakat gelişmiş oyunlar oynayacaksanız tercihinizi daha kaliteli bir ekran kartından yana kullanmalısınız. Hazır sistemlere uygun ekran kartları için 8 gb ve üzeri iyi bir oyun performansı elde etmenizi sağlar. Tabi ki marka ve kaçıncı nesil olduğu gibi detaylar da ekran kartınızın verimliliğini etkileyecektir.

MONİTÖR
24 inç altı orta seviye, 24 inç üzeri ise büyük monitör olarak kabul edilir. Eğer aktif oyun oynayacaksanız 24 inç üzeri monitörlü bir bilgisayarı tercih edin. Günlük rutin işlerinizi yapmak veya ofiste kullanmak için 24 inç altı bir monitör ihtiyacınızı karşılayacaktır.İŞLEMCİ
Intel işlemci ve AMD işlemci günümüzdeki bilgisayarlarda en çok kullanılan işlemcilerdir. Eğer bir oyun performansı istiyorsanız İntel Core i9 işlemci modellerini tercih edin. İ5 Intel işlemci modelleri de kolay oynanabilirliğe sahip oyunlarda iyi bir iş çıkarır. Aynı zamanda i3 ve üzeri Intel işlemciler günlük kullanımda da oldukça iyi bir performansa sahiptir.
AMD işlemciler de iyi bir oyun deneyimi sunar. Ryzen 9 modeli üst düzey oyuncular tarafından tercih edilen modeller arasındadır. AMD işlemciler Intel Core işlemci modelleri kadar yaygın değildir ancak yine de kullanıcıların beklentilerini karşılar. Fiyat performans özelliğini dikkate alarak AMD işlemcileri de tercih edebilirsiniz.

RAM BELLEK
8 GB ve üzeri kapasiteye sahip bir RAM iyi bir performans gösterir. Daha iyi bir bilgisayara sahip olmak isterseniz 16 GB RAM kapasitesine sahip bilgisayarları tercih edin. Standart ev kullanımı için 8 GB RAM işinizi görecektir. Daha ileri seviye bir hazır sistem bilgisayara sahip olup oyun ve zor programları da çalıştırmak için ise 32 GB RAM kapasitesine sahip PC’leri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

KASA
Alacağınız veya almayı planladığınız hazır sistem bilgisayarda kasanında diğer bileşenler kadar önemi vardır. Özellikle yüksek konfigürasyona sahip bir hazır sistem alacaksanız bu sistemdeki kasanın hava sirkülasyonunun çok iyi olması şarttır. Öncelikle kasanın ön kısmı mesh(tamamen hava alabilir filtreli) yapıda olmasına özen gösterin. Yine bu kasanın ön kısmında fan olmasına dikkat edin. Mümkünse ön kısmında 3 adet fanlı olan modellerden tercih edin. Arka kısımda ise mutlaka egzoz fan diye tabir ettiğimiz bir fan daha olması, gereken unsurlardan biridir. Tüm bunların dışında üst kısımda filtreli yapıya sahip gerek sıvı soğutucu radyatörü takabileceğiniz, gerekse ekstra fan takabileceğiniz bir alan daha olmasına dikkat edebilirsiniz. Bu türde alacağınız bir kasa oluşturacağınız her sistem için ideal bir hava sirkülasyonu sağlayacak ve sisteminizin performansını stabil tutacaktır.

GÜÇ KAYNAĞI
Hazır sistem bilgisayarlarda bir diğer konuda güç kaynağıdır. Güç kaynakları kullanılacak bileşenlere göre değişkenlik gösterir. Burada bir hazır sistem alacaksanız eğer sistem üretici firma güç kaynağını o sistem bileşenlerine uygun yetecek şekilde seçmiştir zaten ancak sizin burada dikkat etmeniz gereken nokta; ileride sistem yükseltmesi düşünürseniz eğer ona göre bir güç kaynağı seçmenizdir. Alacağınız hazır sistem üzerindeki güç kaynağı ne olursa olsun mutlaka 80+ diye tabir ettiğimiz sertifikalı güç kaynaklarından olmalıdır.
 
Devamını oku

AMD AM5 Anakartlar Ne Zaman Geliyor ?AMD AM5 Soketli Anakartlar Ne Zaman Gelecek ?


AMD Ryzen 7000 Masaüstü İşlemciler ve AM5 Anakartlar 15 Eylül’de Piyasaya Sürüleceği Tahmin Ediliyor. 

AMD Ryzen 7000 Serisi Masaüstü İşlemciler Hakkında Herşey
AMD Ryzen 7000 işlemciler, %8-10 IPC artışı sağlayacak ve ZEN 4 mimarisi ile destekleyecek, CPU lar yüksek çekirdek sayıları ile birlikte yonga seti tasarımını koruyacak. Maksimum çekirdek sayısı 16 çekirdek ve 32 iş parçacığı şeklinde olacak ancak saat hızlarında büyük bir artış olacak, 5.85ghz kadar yükselecektir.

ZEN4 Mimarisi 7000 Serisi İşlemcilerde Beklenen Özellikler;
 • 16’ya Kadar Zen 4 Çekirdek ve 32 İş Parçacığı
 • %8-10’a Varan TÜFE Artışı
 • Tek İş Parçacıklı Uygulamalarda %15’in Üzerinde Performans Artışı
 • Yepyeni Zen 4 CPU Çekirdeği (IPC / Mimari İyileştirmeler)
 • 6nm IOD ile Yepyeni TSMC 5nm işlem düğümü
 • LGA1718 Soketli AM5 Platformunda Destek
 • Çift Kanallı DDR5 Bellek Desteği
 • 28 PCIe Yolu (CPU’ya Özel)
 • 65-170W TDP’ler (170W Maks TDP / 230W Maks PPT)

AMD, Zen 4 çekirdekli Ryzen 7000 Masaüstü CPU’larının Zen 3’e göre %15’in üzerinde tek iş parçacıklı performans artışı sunacağını ve Computex 2022’de gösterdikleri gibi yaklaşık 5.5 GHz saat hızlarına ulaşacağını iddia ediyor. Demo, açıklanmayan bir Zen 4 Ryzen 7000 içeriyordu. Birden çok çekirdekte 5.5 GHz hızında çalışan CPU. AVX-512 ve RPCS3 ‘PlayStation 3 Emulator’ Birlikte Harikalar Yaratıyor, AVX2 ile CPU’lara Göre %30 Performans Artışı CPU’lar ayrıca en yeni AM5 anakartlarda HDMI 2.1 FRL ve DP 1.4 konektörleri aracılığıyla kullanılabilen RDNA 2 iGPU ile donatılmış olarak gelecek. CPU ve GPU’ya ek olarak, AI hızlandırma için genişletilmiş bir talimat seti olacak
AMD Ryzen 7000 Masaüstü CPU’ları mükemmel bir kare şekle (45x45mm) sahip olacak, ancak çok tıknaz bir entegre ısı yayıcı veya IHS’ye ev sahipliği yapacak. CPU’lar, mevcut Ryzen Masaüstü CPU’ları ile aynı uzunluk, genişlik ve yükseklikte olacak ve yanları mühürlenmiş olacak, böylece termal macun uygulamak IHS’nin içini TIM ile doldurmayacaktır. Bu nedenle mevcut soğutucular Ryzen 7000 yongaları ile tam uyumlu olacak.

TDP gereksinimlerine gelince, AMD AM5 CPU platformu, Sıvı soğutucular (280 mm veya üstü) için önerilen amiral gemisi 170W CPU sınıfından başlayarak altı farklı segmente sahip olacak. Görünüşe göre bu, daha yüksek voltajlara ve CPU hız aşırtma desteğine sahip, agresif bir şekilde saat hızına sahip bir çip olacak. Bu segmenti, yüksek performanslı bir hava soğutucu kullanılması tavsiye edilen 120W TDP CPU’lar takip ediyor. İlginç bir şekilde, 45-105W varyantları SR1/SR2a/SR4 termal segmentler olarak listelenmiştir; bu, stok konfigürasyonunda çalışırken standart soğutucu çözümleri gerektireceği anlamına gelir, bu nedenle onları serin tutmak için fazla bir şey gerekmez.

Lansmana gelince, AMD Ryzen 7000 Masaüstü CPU’larının bu sonbaharda piyasaya sürüleceği söyleniyor, bu da yongaları en erken hareket halinde göreceğimiz anlamına geliyor Eylül 2022 ve bu yeni sızıntıya göre durum böyle görünüyor. Anakart üreticilerinin yaklaşmakta olan X670E, X670 ve B650 teklifleriyle çoğunlukla hazır oldukları ve şu anda tanıtılıyor olmaları kesinlikle şaşırtıcı. Yeni platform, AMD CPU destekli bir platformda ilk kez hem DDR5 hem de PCIe Gen 5.0 desteğini etkinleştirecek.


 
Devamını oku

Oyuncu Klavyesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?Oyuncu Klavyesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gaming oyuncu klavyeleri, oynanan oyunu konforlu hale getirmelidir. Bu nedenle en önemli kriter, oyuncu klavyesinin oyunun daha rahat oynanmasına yardımcı olmasıdır. Klavyenin oyun kontrolünü artırması, elbette her oyuncunun üzerine hassas durduğu bir noktadır. Piyasada gamer’ların beklentilerini karşılayacak nitelikte pek çok oyun klavyesi bulunmaktadır. Peki, oyuncular, en iyi oyun klavyesini seçerken nelere dikkat etmeli?

Kaliteli Bir Oyuncu Klavyesi Nasıl Olmalıdır?
Öncelikle klavyenin farklı fonksiyonları bir arada bulundurması klavyenin sahip olması gereken özellikler arasındadır. Örneğin FPS gibi oyunlarda planlanabilir tuşları bünyesinde barındıran klavyeler, her zaman tercih sebebi olmuştur. Fakat MOBA gibi oyunlarda da ana tuşların yer aldığı daha sade klavyeler daha caziptir.
Diğer yandan tuş yapısı, gamer klavyelerinde üzerinde önemle durulması gereken bir başka özelliktir. Mekanik olarak özel üretilen klavyeler rahatlık konusunda oldukça başarılıdır ve oyuncuların beklentilerini karşılar. Tuşların rahat bir şekilde konumlanması ve yapısal özellikler oyuncuların klavye seçiminde önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer yandan uzun vadeli kullanımlarda ise klavyenin malzeme kalitesi de önemli bir unsurdur. Kaliteli malzemeden yapılan klavyeler, uzun süreli ve rahat bir oyun deneyimi için gereklidir. Alt kısma eklediğimiz linkten kaliteli oyuncu klavyelerine erişim sağlayabilir detaylı şekilde inceleyip satın alabilirsiniz.

Ürünleri detaylı inceleyip satın almak için buraya tıklayın.


Ergonomik Tasarım ve Rahatlık
Klavyenin ergonomik bir yapıya sahip olması doğru klavye seçimi için önemli bir ipucudur. Ergonomik bir tasarımdan söz ederken oyunlarda en çok kullanılan W, A, S ve D tuşları üzerinde durmak gerekir. Zira bu tuşların birbirileriyle olan konumları oyuncu performansını yakından ilgilendirir. W – A – S – D tuşlarının birbirine çok yaklaşmamış olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü birbirine çok yakın olan tuşlar, oyuncunun rahat olmamasına sebebiyet verebilir. Bu da oyuncunun oyun içindeki etkinliğini olumsuz etkiler.
Ergonomi konusunda önemli bir diğer kriter ise klavyenin oyuncunun el ve bilek bölgelerine rahatsızlık vermemesidir. Oyuncular vakitlerinin önemli bir bölümünü klavye ile oyun oynarken geçirebilirler. Bu nedenle pozisyondan doğan rahatsızlıkları yaratmayacak klavye seçimi önem kazanmaktadır. Bu bakımdan oyuncuların duruş ve tutuşu iyileştiren klavyelere yönelmeleri ciddi bir rahatlık sağlayacaktır.

Doğru Oyuncu Kulaklığı ile Oyunu Hissedin
Oyuncu klavyesi seçerken önemli bir diğer etken klavye ile birlikte gelen set içindeki kulaklıklardır. Sesleri eksiksiz ve net olarak algılayan kulaklık seçimi önemli bir farkındalık yaratır. Kulaklığın oyun performansını artırdığı bir gerçektir. Frekans aralığı fazla olan kulaklıklar, oyuncuların oyun içindeki tüm sesleri algılamalarına yardımcı olur. Ayrıca başarılı bir kulaklık için önerilen desibel değeri 85 dB’dir. Kulaklığın bu değerli bir desibel seviyesinde olması tavsiye edilir. Diğer yandan yüksek bir empedans değeri ve yüksek ses izolasyonu da oyuncuların beklentilerini karşılayacak kulakların ortak özellikleri arasındadır.


 
Devamını oku

Toplama Bilgisayar Sistemlerinin Avantajları Nelerdir ?Toplama Bilgisayar Sistemlerinin Avantajları Nelerdir? 

Toplama bilgisayar sistemi en basit tabiri ile ihtiyaçlarınızı karşılayacak parçaları seçerek ihtiyacınız olan masaüstü bilgisayarı oluşturmaktır. Maliyet açısından uygunluk sağlayabilen bu işlemin en önemli avantajlarından biri zaman içerisinde bellek, ekran kartı gibi temel parçalarının değiştirilip bilgisayar gücünün arttırılabilmesi ve daha uzun süre kullanılmasına olanak sağlamasıdır.

Bilgisayar Toplama Avantajları
Toplama bilgisayarların başlıca avantajlarından biri işletim sistemi ve ek yazılım ücreti ödememektir diyebiliriz. Bu durum ücretsiz işletim sistemleri ve ücretsiz yazılımlar kullanmaya olanak sağlar. Özellikle oyuncular tarafından masaüstü bilgisayarlar genellikle aynı fiyat seviyesinde ki dizüstü bilgisayarlara göre daha güçlü performans sunar. Kendi sisteminizi oluşturmak, hazır bir sistem satın almaktan üç farklı avantaj sunmaktadır:
 1. İhtiyaçlarınıza tam olarak karşılayan özel bir sistem kurmuş olacaksınız.
 2. İlerleyen zamanlar da cihazınızı yükseltmek daha kolay olacaktır.
 3. Muhtemelen hazır sistemlerden daha uygun fiyata mal edebileceksiniz.

Toplama Bilgisayar İçin Gerekenler

Bir bilgisayar sistemi toplamanın ilk adımı ne tür bir cihaz inşa etmek istediğinize karar vermektir. Bilgisayar toplarken olasılıklar ve kombinasyonlar neredeyse sonsuzdur. Bu sebeple ihtiyacınızı belirlemek alacağınız karaları kolaylaştırmak için önemli bir adımdır.  

Anakart Seçimi
İhtiyacınıza karşılık verecek uygun bilgisayar sistemine kara verdikten sonra anakart seçimine geçebilirsiniz. Anakart seçimi yaparken yüzlerce seçenek ile karşılaşabilirsiniz. Hepsinin kendi içinde avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Anakart sistemini dört alt başlıkta ele alabiliriz. Bunlardan ilki giriş seviye anakartlardır: Genellikle eski işlemcilere yöneliktir ve uygun fiyatlı bir kurulum için idealdir. İkinicisi orta seviye anakartlardır: Genellikle uygun fiyatlı ev ya da ofis bilgisayarı oluşturmak için uygundur. Üçüncüsü üst seviye anakartlardır: eğer performansı yüksek bir oyun bilgisayarı oluşturmak istiyorsanız en uygun seçim olacaktır. Dördüncü ve sonuncu olan anakart ise extreme seviye anakartlardır: Yüksek fiyatları olmasına karşın birden fazla işlemci soketine, fazladan bellek yuvasına ve ya özel soğutma özelliklerine sahiptirler.

İşlemci Seçimi
İşlemci seçimine geçmek için anakart seçimini tamamlamış olmanız gerekmektedir. Anakartınıza uyacak doğru bir işlemci seçtiğinizden emin olmalısınız. Burada önemli olan bütçenize ve amaçlarınıza uygun olacak bir işlemci seçmektir. İşlemciler INTEL ve AMD olmak üzere iki farklı markaya ayrılır. Her iki markanında kendine has özellikleri ve yine kendine has özel güçlü işlemcileri vardır.

INTEL işlemcili hazır sistem oyun bilgisayarları için buraya tıklayıp bilgi alabilirsiniz
AMD işlemcili hazır sistem oyun bilgisayarları için buraya tıklayıp bilgi alabilirsiniz


Ram Seçimi
Anakart ile uyumlu pin yapılandırmasına sahip olan bir bellek tercih etmelisiniz. Ram tercihi yapılırken yine amacınıza uygun seçim yapmanız önem arz etmektedir. Gündelik kullanım için kullanılan bilgisayarlarda 4 GB RAM yeterli iken, üst düzey işlemler için kullanılan bir bilgisayarda en az 16 GB RAM tercih edilmesi gerekmektedir. Oyunlarda da bu durum aşşağı yukarı aynıdır. Günümüz oyunlarında kullanılacak minimum ram kapasitesi 8GB dir. Ancak bu bile kimi zaman yetersiz kalabilir. Bu yüzden Teknogenetik olarak önerimiz stabil bir sistem için 16GB ram bellek tercih edilmesidir. Aşağıda bulunan bağlantı linklerinden 16GB ram belleğe sahip hazır sistemlere ulaşabilirsiniz

16GB Ram Belleğe Sahip Oyun Bilgisayarları


Güç Kaynağı Seçimi
Bilgisayarda tercih ettiğiniz bileşenlere göre ne kadar güçlü bir güç kaynağına ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Düşük güçlü makineler için 300w yeterli olacakken, ihtiyacınız daha güçlü bir bilgisayar ise daha üst düzey bir güç kaynağı tercih etmelisiniz.
Ekran Kartı Seçimi
Anakart üzerindeki yerleşik grafik birimini kullanmak istemediğiniz taktirde bir ekran kartı seçmeniz gerekmektedir. Ekran kartı seçerken işlemciniz de dar boğaz olarak adlandırılan uyumsuzluk sorununu yaşamamak için detaylı bir araştırma yapmak gerekmektedir.

Optik Sürücü Seçimi
Eğer uygun bütçeli bir kurulum yapmak istiyorsanız en uygun fiyatlı CD-ROM sürücüsünü alabilirsiniz. Medya amacı ile kullanılacak bir bilgisayar toplamak istiyorsanız, CD-DVD gibi çalıştırıcı sistemleri fazla kullanıyorsanız bu unsurları kaldırabilecek bir sürücü tercih ettiğinizden emin olmalısınız.

Sabit Disk Seçimi
Geleneksel sabit disk olan HDD bütçenize daha uygun olacaktır. Ancak HDD’ye göre daha dayanıklı, daha hızlı, daha sessiz olan ve daha az yer kaplayan SSD ’yi fiyat olarak daha fazla maliyetli olmasına karşın göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.
Devamını oku

Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?Oyun Bilgisayarları Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oyun bilgisayarları, günlük yaşamda kullanılan bilgisayarlardan oldukça farklıdır. İşlemci ve yazılımsal donanımı hızlı olmalı ve kasa yapısı özel olmalıdır. Oyun bilgisayarlarında birinci sırayı taşıyan en önemli yapı CPU (Merkezi işlem birimi) bilgisayarın beynidir. Giriş seviyesinde olan oyunlar için güçlü çekirdek yapısına ihtiyaç yoktur.
Oyun bilgisayarları alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusuna verilebilecek cevaplardan bir diğeri GPU (grafik belleği) ‘dur. Modern 3d oyunlarının düzgün çalışabilmesi için GPU oyun bilgisayarlarının en önemli bileşenidir. GPU’nun en önemli görevleri arasında görüntü oluşturmak, karmaşık matematiksel işlemler yapmak ve tekrarlanan görevleri tamamlamak bulunur. Kısacası GPU olmazsa ekranda görüntü oluşmaz.

nVidia  özellikle RTX serisi ekran kartlarında Ray Tracing (ışın izleme teknolojisi) ve DLSS ile yüksek performans sunmaktadır. nVIDIA Chipsetli Ekran Kartları ile Oluşturulmuş Hazır Sistem Oyun Bilgisayarlarına Aşağıdaki Linklerden Ulaşabilirsiniz.

 

Nvidia GTX 1650 4GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3050 8GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3060 12GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3060 Ti 8GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3070 8GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3070 Ti 8GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3080 10GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3080 Ti 12GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3090 24GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3090 Ti 24GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları


AMD Radeon Chipsetli Ekran Kartları ile Oluşturulmuş Hazır Sistem Oyun Bilgisayarlarına Aşağıdaki Linklerden Ulaşabilirsiniz.

AMD Radeon RX 6500 XT 4GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6600 8GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6600 XT 8GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6650 XT 8GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6700 XT 12GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6750 XT 12GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6800 16GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6800 XT16GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6900 XT16GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun BilgisayarlarıRAM
Oyun bilgisayarları alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındaki bir diğer önemli demirbaş ise RAM (Rastgele Erişim Belleği)’dır. Amacı bilgisayarın çalışması için ihtiyaç duyduğu kısa süreli verileri depolamaktır. Bilgisayarı hissedilir derecede hızlandıran söz konusu sistem oyun bilgisayarları için olmazsa olmazdır. Örneğin; 8 GB’lık RAM’i olan bir bilgisayar, modern oyunların çoğunu açmakta sorun yaşamaz, ancak arka planda başka uygulamaların çalışmasında sorunlar yaşatabilir. Piyasadaki oyunların hızlı oynanabilmesi için en az 16 GB RAM’e sahip bilgisayarlar önerilmektedir.

Depolama
Yeni bir oyun bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus depolama türüdür. Oyun donanımının hızını etkileyen iki tür depolama sürücüsü vardır: HDD ( Sabit Disk Sürücüsü ) ve SDD (Katı hal sürücüsü). SSD, HDD’ye göre daha dayanıklı ve daha hızlı olması sebebi ile oyun bilgisayarları için çok daha kullanışlıdır. SSD’nin HDD’ye göre dezavantajı ise daha maliyetli olmasıdır. Bir çok bilgisayarda HDD ve SSD birlikte kullanılabildiği için üstün oyun performansı bekleyen kullanıcılar SSD’yi tercih etmelidir.

Monitör
Monitör panel türü oyun bilgisayarları seçiminde bir diğer önemli rolü oynar. IPS, TN ve VA olmak üzere 3 ayrılan monitör panel türlerinin avantajları ve dezavantajları vardır. Satın alacağınız monitörün kullanım beklentilerinizi karşılaması önemlidir. IPS düşük gecikme sürelerinin ve doygun renklerin bir arada sunulmasını sağlarken tek dezavantajı maksimum parlaklık oranının diğer panel tiplerine göre düşük olmasıdır. Ancak oyun bilgisayarları için taleplerin çoğunu karşılayabilen IPS paneller, görüş açılarında en düşük bozulma oranına da sahiptir. TN düşük gecikme süresinde iyi olduğu gibi paneller yüksek ekran yenileme hızını desteklerken renk doygunluğu anlamında diğer panel türlerinden geride kalmaktadır. Canlı ve doygun renklerle görsel bir şölen sunan VA paneller TN ve IPS kadar düşük gecikme süresine sahip olmadıkları için oyun bilgisayarı alırken diğer paneller kadar tavsiye edilmemektedir.
Daha büyük ve daha parlak ekranlar oyun performansında her zaman daha iyi sonuçlar alınmasına sebep olur. Ekrana yakın oturan oyuncular için ideal olan ekran boyutu 24 veya 27 inçtir. Ancak oyun zevkini sabit bir yerde yaşamak istemeyen oyuncular 15, 17 inç ekran boyutuna sahip  laptoplar ile diledikleri yere oyunlarını taşıyabilirler.Soğutma
Çoğu zaman gözden kaçırılan bir unsur olsa da, soğutma sistemi de oyun bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalarda yerini alır. Oyun bilgisayarlarında yaşanan en büyük sorunlardan biri cihazın fazla ısınması ve bunun sonucunda bilgisayarın performansının düşmeye başlamasıdır. Farklı markalar soğutma konusunda farklı çözümler sunmaktadır. Oyun bilgisayarı alırken bilgisayarın sunduğu soğutma teknolojisi mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Ses Kalitesi
Oyun oynarken görüntü kalitesi kadar, ses kalitesi de çok önemlidir. Ses ne kadar kaliteli ise oyuncu kendini o kadar oyunun içinde hissedecektir. Ses kalitesini etkileyen unsur ses işleme yongasıdır. Yani oyun bilgisayarı alırken ses işleme yongası kaliteli olan ve son teknolojileri içeren bilgisayarlar tercih edilmelidir.

Klavye Mouse gibi Ekipmanlar
Oyuncuların en fazla kullandığı materyal olan klavye ve mouse, yine dikkat edilmesi gereken noktaların içerisinde yer alır. Oyun bilgisayarı markaları tarafından geliştirilen teknoloji ve tasarım sayesinde tuşa basma hızları artırılabiliyor ve bu sayede oyuncunun performansı destekleniyor. Aynı zamanda bazı oyun klavye ve mouse 'larında aydınlatma bulunması karanlık ortamlarda kullanıcıların rahatça oyuna devam etmesini sağlıyor.
Devamını oku

Vakıfbank ve Masterpass İş Birliği ile Anında Dijital Kredi

Anında Dijital Kredi ile Ödeme, 750 TL – 30.000 TL arasındaki alışverişlerinizde 36 aya varan vade seçeneklerinden yararlanmanızı sağlar. Anında Dijital Kredi ile Ödeme için VakıfBank bireysel banka müşterisi olmanız gerekmektedir. Siparişlerinizde anında digital kredi kullanacaksanız eğer mutlaka Teknogenetik müşteri temsilciniz ile iletişime geçmelisiniz. Müşteri temsilcimiz sizlere detaylı bilgiyi verdikten sonra anında digital kredi ile siparişlerinizi tamamlayabilirsiniz.


Anında Dijital Kredi ile Ödeme

Anında Dijital Kredi ile yaptığınız alışverişlerde iptal/iade yapmak istediğiniz zaman, iade talebiniz onaylandığında ilgili ürün tutarı, kredi kullandığınız kartınıza iade edilir. Kredili siparişinizde iptal/iade işlemi sonrasında krediniz kapanmamaktadır. Ürün iptal/iadesinden sonra ayrıca krediden cayma talebiniz olur ise bankanız ile bireysel olarak iletişime geçmeniz gerekmektedir. Aynı gün içinde yapılan kredi kapatma talepleri dışında, sipariş tarihinizden kredi kapatma tarihinize kadar oluşan faizden sorumlu olursunuz.

 


 

Devamını oku

Oyuna Hükmedin: Karşınızda AMD Radeon™ RX 6700 XT Grafik KartlarıAMD Radeon™ RX 6000
Serisi ailesinin yeni üyesi, ultra yüksek kare hızları ve 1440p üstün oyun deneyimi sunmak için geliştirildi. Işın izleme, hesaplama ve tarama efektlerini bir arada sunarak yeni nesil oyunlara güç veren AMD Radeon™ RX 6700 XT grafi?k kartları görsel doğruluğa yeni bir boyut getiriyor.

Güçlü ve yeni işlem birimleri, yepyeni AMD Infinity Önbellek ve 12 GB'a uzanan adanmış GDDR6 belleği bir araya getirerek iş ve oyunun mükemmel dengesini sunan bu ürünle, oyun tutkunları akıcı oyun deneyiminin, içerik üreticileri ise yüksek gücün keyfini çıkararak.

Bu yeni grafik kartlarının sunduğu tüm bu performans ve olasılıkların ardında, yeni nesil PC'lerin, PlayStation 5'in ve Xbox Series S ve X konsollarının temeli, güçlü AMD RDNA™2 mimarisi yatıyor. Oyunlara hayat veren veren bu DNA, AMD mühendislerinin aralıksız inovasyonlarının bir sonucudur. AMD RDNA™2, gelişmiş hesaplama birimleri, yeni görsel işlem hattı ve yepyeni AMD Infinity Önbellek formunda, çok önemli mimari yeniliklere imza atarak modern oyun deneyimini gerçek anlamda hayata geçiriyor. AMD RDNA™ 2 önceki nesil AMD RDNA™mimarisine oranla watt başına %54'e kadar daha yüksek performans sunar.1

AMD Infinity Önbellek: AMD RDNA™2 mimarisinde yeni bir bellek seviyesi olarak devrim yaratan, 96 MB'ye uzanan Infinity Önbellek, güç yönünden verimli, yüksek bant genişliğinde performans sunar, gecikme yaratmadan güç kullanımının düşük seviyede kalmasını sağlar. Güçlü bir bant genişliği yükselticisi işlevi gören AMD Infinity Önbellek, 256 bit 12 Gbps GDDR6'nın 2 katına kadar etkili bant genişliği sunar.2

12 GB'ye varan Adanmış GDDR6 Bellek: Modern oyunlar, hiç olmadığı kadar çok doku akışı ve veri yükleme gerektiriyor. En yeni oyunlar veya video düzenleme, grafik tasarımı veya 3D modelleme gibi yaratıcı işleriniz için ideal olarak 12 GB'ye varan GDDR6 bellek sayesinde hızınızla oyunlara meydan okuyun.

AMD Akıllı Erişim Belleği: AMD Ryzen™ masaüstü işlemciler ile AMD Radeon™ grafik kartları arasında PCI Express üzerinden yeni haberleşme teknikleri sayesinde oyun oynarken daha fazla performansa kavuşun.

AMD Radeon™ YazılımıRadeon™ Boost gibi 6000 serisi ailesi için optimize edilmiş güncel özelliklere erişim sağlayarak oyun sırasında performansı ve yanıtlama hızını artırmak için Radeon™ Yazılımının en güncel sürümünü indirin.3

Yeni nesil modern oyunların en iyilerini müşterilerinizle kavuşturun. En yeni grafiksel yazılım paketleri, HDMI™ 2.1 standart, DirectX® 12 Ultimate ve DirectX Raytracing desteği ile yeni AMD Radeon™ RX 6700 XT grafi?k kartı, oyunların geleceği için hazır olan bir kitleye modern deneyimler yaşamaları için en yüksek değeri ve performansı sunuyor.

 

Devamını oku

IPS ve LED Monitör Arasındaki Fark Nedir ?

 

IPS ve LED panellerin özellikleri, avantajları ve farkı ne?


Yeni bir monitöre geçerken, bilmeniz gereken en önemli özelliklerinden biri, aldığınız monitörün hangi ekran teknolojisini barındırdığıdır. Günümüzde monitörlerde birçok farklı ekran teknolojisi kullanılıyor, bu nedenle oyunculuk için en iyi panelin hangisi olduğunu bilmek, kritik öneme sahip. Bunun yanında çözünürlükten arka aydınlatma teknolojisine kadar, bilmeniz gereken bir dizi detay daha var. Tüm bunları bir araya getirdiğinizde, işler biraz karışabiliyor fakat bu yazımızda her şeyi basitleştirip kavram kargaşalarını ortadan kaldırıyoruz: IPS ve LED monitörler üzerinden panel farklarını açıklıyor ve bu karışıklığı sonlandırıyoruz.


Temel farkları gözden geçirmeden önce gelin, IPS ve LED ekran teknolojilerinin ne olduğuna dair temel bilgilere göz atalım.IPS monitör nedir?


IPS, In Plane Switching (Düzlem İçi Geçiş) kelimelerinin kısaltmasıdır ve LCD (Liquid Crystal Display) teknolojisine dayanan bir panel türüdür. IPS panele sahip monitörler, TN ve VA muadillerine göre daya iyi ve güzel görüntü kalitesine sahiptir.


IPS monitörler, en iyi renk doğruluğuna ve görüş açılarına sahip olmaları ile akıllarda yer edindi ki bu da onları birçok farklı kullanım alanı için ideal kılmakta. Bir IPS monitörünün bu derece geniş kullanım alanlarına sahip olabilmesi, aynı zamanda ekstra maliyetleri de beraberinde getiriyor ve bu da onları pazardaki paneller arasında en yüksek maliyetli
panel
 konumuna koyuyor.


Günümüzde IPS panel üzerine çalışan birçok firmanın arasında LG’nin öne çıktığını söyleyebiliriz. Firma, geçtiğimiz dönemlerde dünyanın ilk 1 ms tepkime hızına sahip IPS panelini geliştirmişti. Bu kazanım, “IPS panel ile oyun oynanmaz” algısını yıkmak adına önemli bir gelişme. LG’nin atılımları sayesinde IPS paneller, artık oyun oynamak için de yeterince hızlı.LED monitör nedir?


LED, Light Emitting Diode (Işık Yayan Diyot) kelimelerinin kısaltmasıdır ve bir arka aydınlatma teknolojisidir. Bu görüntü teknolojisi, her bir pikseli aydınlatmak için LED’leri kullanır. LED teknolojisine sahip monitörler, diğer monitörlerden daha az güç tüketmelerinin yanında, daha parlak ve stabil bir görüntü sunarlar.


Teknik olarak tüm LED monitörler LCD’dir ancak tüm LCD monitörler, LED değildir. Bu kafa karıştırıcı görünebilir fakat tüm monitörler, görüntüyü oluşturmak için sıvı kristalleri kullanır. Asıl fark, monitörlerin arka aydınlatmalarında bulunmakta.


LED monitörler genellikle daha ucuzdur, daha geniş parlaklık aralığına sahiptir, oldukça güvenilir kabul edilir, daha yüksek bir dinamik kontrast oranına sahiptir ve çevre üzerinde daha az olumsuz etkiye sahiptir.IPS ve LED Monitörler: Temel Farklar Neler?


Artık IPS ve LED monitörlerin temel niteliklerini daha iyi anladığımıza göre, farklı oldukları alanlara bakalım.
Teknoloji

 

Farklı oldukları ana alandan başlarsak, IPS Monitörler Panel Teknolojisi türüdür. LED Monitörler ise Arka Işık Teknolojisidir. Yani bir IPS monitör aynı zamanda bir LED monitördür zira IPS panelinde arkasında LED arka aydınlatma yer alır!


Teknolojiler farklılık gösterse bile, ikisi de birbiri ile çalışacak kadar uyuma sahip. 2014 yılına kadar, görüntü kaliteleri nedeniyle plazma ekranlar popüler olarak üretiliyordu. Ancak sonrasında LCD ekranlar, görüntü kalitesi ve parlaklık gibi konularda plazma ekranları yakaladı ve hızlıca geride bıraktı. İşte, IPS panel ve LED arka aydınlatma, LCD ekranların bu başarısının arkasındaki temel faktörlerden ikisi.


Yeniden, LED ve IPS monitörün her ikisinin de LCD (Sıvı Kristal Ekranlar) kullandığını belirtmekte fayda var.Güç Tüketimi


IPS monitörler spesifik kalitelerde görüntüler sunar ki bu da tüm ekranda olup bitene ayak uydurabilmeleri için daha fazla güce ihtiyaç duydukları anlamına gelir.


LED monitörler, daha parlak ekran düzeylerine çıkabilirler ancak gerçekte, IPS monitörlere kıyasla daha az güç tüketirler. LED monitörleri, günümüzde oldukça yaygın bir arka aydınlatma teknoloji yapan temel etmen de tam olarak budur: Enerji verimliliği.Tepki süresi


Geçmişte, IPS panele sahip monitörünün, muadil paneller kullanan bir monitöre göre daha yüksek tepki süresine sahip olduğunu söylediğinizde, kimse size karşı çıkmazdı. Ancak gelişen teknolojiyle beraber ortaya çıkan yeni IPS panel tipleri, tepkime hızlarında ciddi iyileştirmeleri de beraberinde getirdi ve oyun için vasat olarak görünen paneller, oyunlar için ideal paneller haline gelmeye başladı. Özellikle LG’nin ilk 1 ms tepki süresine sahip IPS paneli, bu teknolojinin de oyunlarda kullanılabileceğini tüketicilere gösterdi.


Ancak tabii ki de IPS bu gelişimi tamamlamadan önce, pazarda hakim paneller vardı. IPS paneller, oyunculuğun ve dolayısıyla tepkime hızının birinci öncelik olmadığı kullanıcı kategorilerinde büyük ilgi gördü. Ancak özellikle oyunculuk odaklı kategorilerde, TN veya VA panele sahip ve LED arkadan aydınlatmalı monitörler öne çıktı.


Genellikle TN veya VA panelleri olan LED monitörler, düşük 1 ms yanıt sürelerine sahip ancak görüntüleme açıları ve renk doğruluğu daha kötü olduğundan, teknoloji geliştikçe oyuncuların da IPS panellere sahip monitörlere geçtiklerini görmekteyiz.


Gerçekten yavaş bir tepki süresi fark edebiliyor mu?
 5 – 10 ms değerleri küçük gibi görünebilirken CS:GO, PUBG, Fortnite, Overwatch ve genel olarak diğer FPS oyunları gibi hızlı tempolu oyunlarda gözle görülür farklılıklar kullanıcı tarafından hissedilebilmekte. Bunun nedeni, IPS monitörünün görüntüleri ekrana yansıtmadan önce uygun şekilde işleme zorunluluğu.


Artık monitörler her şeye sahip. Müthiş tepki süreleri, yüksek kaliteli IPS panelleri, 240 Hz’i bulan ve hatta geçen yenileme hızları ve daha fazlası, oyunculara izleme zevkleri için eksiksiz bir paket sunuyor.Görüntüleme


Hangi açıdan bakarsanız bakın IPS monitörler, renk değişimine maruz kalmadan geniş açılardan (tam olarak 178°) ekranı görmenizi sağlıyorlar. Bu, monitöre herhangi bir yerden bakarken can sıkıcı ve sinir bozucu renk değişimleri ile karşılaşmayacağınız anlamına gelmekte.


LED monitörler geniş görüş açısı avantajına sahip olmayabilir ancak her köşede daha parlak bir ekran elde edeceğinizi garanti edebilirler.Görüntü Kalitesi


Doygun renkleriyle net ve canlı görüntüler sunan IPS teknolojisi ile, daha doğru renk tutarlılığının da faydasıyla çok daha tatmin edici bir deneyim elde edebilirsiniz.


LED monitörler, siyah rengin doğru şekilde ekrana yansıtılmasında zayıf kalmakta ancak yine de derin kontrastlara sahipler. Bir LED monitörün görüş açısı da kullandığı panele bağlı olarak zayıf olabilir ki bu da doğrudan önüne oturmazsanız, renklerin oldukça tuhaf görünmesine neden olabilir ve keyfinizi kaçırabilir. Oyun söz konusu olduğunda görüş açıları o kadar da önemli değildir, bu nedenle doğrudan öne oturursanız, muhtemelen iki teknoloji arasında (izleme açısı bakımından) çok fazla fark görmeyeceksiniz.Fiyat


Hiç şüphe yok ki, IPS monitörler genel olarak pahalı. Buna rağmen özellikle oyuncular, LCD LED monitörleri FPS oyunları için veya bütçeniz kısıtlıysa, uygun bir yatırım olarak görmekte.


Tek oyunculu AAA oyunlarını sevenler, içerik üreticileri veya video düzenleme ile uğraşanlar için IPS panele sahip bir monitöre yatırım yapmak doğru bir seçim olacaktır.Sıcaklık ve ısınma


Daha önce de belirtildiği gibi, IPS monitörler daha fazla güç tüketerek net görüntüler sunar. Bu ekstra güç tüketimi IPS monitörlerin, LED monitör muadillerine göre daha fazla ısı yaydığı anlamına geliyor.


LED monitörler daha parlak olmalarına rağmen, düşük güç tüketimi sayesinde daha az ısınmakta.Uyumluluk


Teknolojide farklılıklar olsa bile, iki teknolojiyi bir araya getiren seçenekler görmek mümkün. İşte birkaçı:

 • Arka ışık olarak LED’ler ile donatılmış, IPS panel kullanan LCD monitörler
 • IPS veya TN panellerde LED arkadan aydınlatmalı ekran özelliği
 • LED ya da LCD arka aydınlatma teknolojisini kullanan IPS panellerSonuç


IPS ve LED teknoloji türleri arasındaki farklara baktıktan sonra, ikisini karşılaştırmanın gerçekten de adil olmadığı sonucuna varıyoruz. Zira birisi LCD panel teknolojisiyken, diğeri LCD arka aydınlatma teknolojisi. Dolayısıyla ortak alanları yanında ayrıştıkları ve birbirlerinden bağımsız başarılı oldukları birçok nokta var.


Ancak günün sonunda  IPS monitörler grafik öncelikli oyunlar, içerik oluşturmak veya görüntüleri, videoları düzenleyen profesyoneller için mükemmel bir seçim. Keskin görüntüler elde etmek ve kaliteli renklerle oyun oynamak için mükemmel ve düşen tepki süreleri ile artık FPS oyuncuları için de tercih edilebilir durumda.

Devamını oku

AMD Radeon RX 6800, Nvidia RTX 3070’ten Daha Hızlı Olacak


 

Ekran kartı piyasasında Nvidia ve AMD arasındaki rekabet her geçen gün daha da kızışıyor. Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan Radeon RX 6900 XT, Radeon RX 6800 XT ve Radeon RX 6800 ekran kartı modelleri, Nvidia’nın GeForce RTX 3000 serisine rakip olacak.
 

AMD’nin tanıttığı serinin en uygun fiyata sahip üyesi olan Radeon RX 6800, yapılan testlerde oldukça yüksek performans sunacağını kanıtladı. Yapılan benchmark testlerinde AMD Radeon RX 6800, en büyük rakibi GeForce RTX 3070’i geçmeyi başardı.
 

Sızdırılan en son benchmark testi sonuçları, AMD Radeon RX 6800’ün neler yapabildiğini gösteriyor. Bu noktada grafik kartı, diğer iki Big Navi tabanlı grafik kartına güç veren aynı Navi 21 GPU'ya sahip olduğu için RX 6900 serisi kart olarak listeleniyor.
 

Test dahilinde grafik kartı, MSI MEG X570 GODLIKE anakart, AMD Ryzen 3900X (12 çekirdekli) CPU’dan oluşan ve en son sürücü sürümünü çalıştıran (27.20.14501.1206) bir X570 platformu üzerinde test edildi. 

Performans açısından AMD Radeon RX 6800 GPU DX12 API’de 14.635 puan alırken, Vulkan API’de ise 13.846 puanda kaldı. Öte yandan GeForce RTX 3070 Vulkan API'de 13.662, DX 12 API’de 13.368; bir önceki neslin en güçlü kartı GeForce RTX 2080 Ti ise DirectX 12 API için 14.089 ve Vulkan API'de 14.691 puan almayı başardı.

Yapılan testler üzerinden ekran kartlarının performanslarına baktığımızda Radeon RX 6800, GeForce RTX 3070’ten yaklaşık yüzde 7-8 daha hızlıyken GeForce RTX 2080 Ti’dan (DirectX 12) ise yüzde 4 daha hızlı ve Vulkan API için aynı seviyede. GeForce RTX 3070’den yaklaşık 80 dolar daha fazla fiyata sahip olan Radeon RX 6800, aradaki fiyat farkının hakkını vereceğe benziyor.

Devamını oku

AMD Radeon RX 6800 XT, Overclock Performansıyla Yeni Dünya Rekoru Elde Etti


 

AMD’nin geçtiğimiz ay tanıtımını yaptığı RDNA mimarili yeni ekran kartı serisi RX 6000, performansı ile çok konuşulacağa benziyordu. Özellikle Nvidia’nın ekran kartlarına performansı ile zor anlar yaşatacağı söyleniyordu. Bugün ise RX 6800 XT, Overclock performansıyla söylentileri boşa çıkarmadığını gösterdi.
 

AMD Radeon RX 6800 XT ekran kartı yapılan testlerde LN2 sıvı soğutmalı sistemde frekansı 2,8 GHz’e kadar çıkmayı başardı. Sınırları zorlayan AMD Radeon RX 6800 XT, böylelikle dünya rekoru kırmayı başarmış oldu.
 

Overclock’lanarak çıkabileceği en yüksek hıza ulaşan AMD Radeon RX 6800 XT, 3DMark Fire Strike performans testinde 48.890 genel puan elde etti.
 

RX 6800 XT, grafik tarafında ise 61.831 puan almayı başardı. Bu puanlar, AMD RX 6800 XT’yi dünyanın en hızlı ekran kartı olmasını sağladı. Ayrıca AMD RX 6800 XT, 3DMark Fire Strike’da 60 bin puan üzerine çıkan aşan ilk ekran kartı oldu.
 

Devamını oku

EK ve ASUS, Sıvı Soğutmalı GeForce 3000 Serisi Ekran Kartlarını Duyurdu

ASUS ile iş birliğinde olan EK, sıvı soğutma özelliğine sahip yeni GeForce RTX 3000 serisi ekran kartlarını duyurdu. 3000 serisindeki 3 kartın da bulunduğu bu seri, kasım ayında kullanıcılara sunulacak.

NVIDIA'nın yeni nesil ekran kartları, yeni modifikasyonlarla kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. ASUS ile iş birliği yapan EK, ön yüklü su bloklarına sahip GeForce RTX 3000 serisi ekran kartlarını duyurdu.

GeForce RTX 3000 serisinde yer alan RTX 3090, RTX 3080 ve RTX 3070 kartlarının hepsi bu modifikasyondan geçirildi. Ayrıca yapılan açıklamada bu ekran kartlarının kasım ayında çıkacağı da ifade edildi. 

ASUS EKWB GeForce RTX 3090 ve GeForce RTX 3080, kasım ayının ortalarında çıkış yapacak. Seri, özel olarak tasarlanmış, ASUS'un Auto Extreme teknolojisini kullanan PCB'ye sahip olacak. ASUS, PCB kablosunu korumak için tamamen alüminyumdan oluşan arka levha kullanacak.

ASUS'un GeForce RTX 3000 serisi sıvı soğutmalı ekran kartlarının üçü de ön yüklü su bloklarıyla birlikte gelecek. Ayrıca entegre edilmiş adresli D-RGB Auro Sync LED'ler de bulunacak. Su bloğunun alt plakası elektrolitik bakır ve nikel kaplamadan oluşuyor. Su bloğunun ön tarafı ise akrilikten yapılma.EK, ASUS EKWB GeForce 3000 serisi ekran kartlarının optimize edilmiş akış yoluna sahip olduğunu ve bunun hidrodinamik dengesizlikleri azalttığını ifade etti. Ayrıca Open Split-Flow soğutma motoru da bulunuyor ki bu da düşük hidrolik akış kısıtlaması sağlıyor. Bu sayede de daha zayıf ya da daha yavaş hızda çalışan pompalar kullanılabiliyor.

Yukarıda da söylediğimiz gibi ASUS EKWB GeForce RTX 3090 ve RTX 3080, kasım ayı ortalarında çıkacak. ASUS EKWB GeForce RTX 3070'in çıkışı ise kasım sonunda olacak. Ekran kartlarının fiyatlarının ne olacağı ise henüz bilinmiyor.
 

Devamını oku

AMD Ryzen 5 5600X Zen 3 CPU’nun Yeni Bir Benchmark Sonucu Paylaşıldı

AMD Ryzen 5 5600X Zen 3 CPU’nun Yeni Bir Benchmark Sonucu Paylaşıldı

 


 

Son dönemde işlemci sektöründe oldukça başarılı sonuçlara imza atan AMD, bu başarısını hız kesmeden sürdürmeyi amaçlıyor. Bu kulvarda yakın rakiplerine de gözdağı vermekten de kaçınmıyor.
 

AMD’nin geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığı masaüstü bilgisayarlar için yeni nesil Zen 3 mimarisine sahip Ryzen 5 5600X işlemcisinin yeni benchmark sonuçları paylaşıldı. Oldukça iddialı olan Ryzen 5 5600X rakiplerini geçmeyi başardı.
 

Ryzen 5 5600X’in rakibi olan Intel Core i5-10600K CPU kıyaslandığında Intel’in işlemecisinin oldukça geride kaldığını görüyoruz. Intel Core i5-10600K CPU, 6 fiziksel çekirdek ve 12 iş parçacığından oluşuyor. Ayrıca işlemcide şirketin en son masaüstü mimarisi Comet Lake kullanılıyor.
 

Intel Core i5-10600K’nın 1615 puan aldığı çoklu çekirdek testlerinde Ryzen 5 5600X, 2040 puan almayı başarıyor. Yani çoklu çekirdek tarafında Ryzen 5 5600X, rakibine kıyasla yüzde 26,3 daha yüksek performans sunuyor.
 

Tek çekirdek testlerinde ise Ryzen 5 5600X, 258 puan alırken Core i5-10600K 215 puan alıyor. Tek çekidek testinden de Ryzen 5 5600X, rakibini geride bırakmayı başarıyor.
 

Devamını oku

11. Nesil Intel Tiger Lake İşlemciler Hakkında Tüm Bilgiler


 

Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden bir olan Intel, kısa bir süre önce 11. nesil Tiger Lake işlemcilerini tanıttı. Düşük güç tüketimine sahip olan yeni nesil işlemciler daha çok ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarda tercih edilecek.
 

Hâlihazırdaki 10. nesil işlemci modellerine göre yapay zeka iyileştirmeleri ve işlemci hızı artışına sahip olan 11. nesil Tiger Lake işlemciler, yeni Xe grafik mimarisiyle daha iyi entegre ekran kartı performansı gösterecek. Ayrıca yeni nesil işlemciler, 10. nesle göre yüzde 20 performans artışı sunacak. 11. nesil Tiger Lake işlemcilerde Iris Xe entegre ekran kartı teknolojisini kullanıldığını ve işlemcilerin Thunderbolt 4 ve WiFi 6 teknolojilerini de desteklediğini belirtelim.
 

11. Nesil Intel Tiger Lake İşlemci Modelleri
 

Core i7-1185G7

Core i7-1165G7

Core i5-1135G7

Core i3-1125G4

Core i3-1115G4

Core i7-1160G7

Core i5-1130G7

Core i3-1120G4

Core i3-1110G4
 

10nm++ üretim teknolojisine sahip olan yeni nesil Tigrer Lake işlemcilerde, Inetl’in Willow Cove çekirdekleri bulunuyor. Willow Cove ise son nesil Sunny Cove mimarisiyle aynı temele sahip. Willow Cove çekirdekleri şirketin bugüne kadarki en yüksek performans artışını sunduğu çekirdekleri olduğu iddia ediliyor. Bu sayede 11. nesil Tiger Lake işlemciler oldukça yüksek bir performans sunacak.
 

11. nesil Tiger Lake işlemciler, 10. nesil Intel Ice Lake işlemcilerin ve AMD’nin yeni Ryzen 4000 mobil işlemcilerin yeri alacak. Yeni CPU’lar önceki nesillere göre daha iyi bir işlemci, daha stabil ve güçlü bir entegre grafik performansı getirecek.

Devamını oku

Intel’in 12. Nesil İşlemcileri Farklı Çekirdek Yapısına Sahip Olacak


 

İşlemci sektörünün önde gelen isimlerinden Intel, geçtiğimiz ay G serisi Tiger Lake işlemcilerini tanıtmıştı. Önümüzdeki dönemde yeni nesil işlemcilere odaklanan Intel, piyasadaki en büyük rakibi AMD’nin bir adım önünde olmak istiyor. Şirketin 2021 yılında tanıtacağı 12. nesil Alder Lake işlemcilerinin bazı detayları ortaya çıktı.
 

2021 yılında piyasada olması planlanan 12. nesil işlemcilerin çekirdek ve soket yapısının değişeceği ayrıca S ve P serisi olmak üzere iki versiyon şeklinde geleceği iddia ediliyor.
 

S ve P serisi DDR5-4400 MHz RAM desteğine sahip olacak 12. nesil işlemcilerden S serisi 96 grafik yürütme birimine, P serisi ise 32 grafik yürütme birimi ile gelecek. Ayrıca hem S serisi hem de P serisi Intel’in gelişmiş yapay zeka teknolojisi olan Intel Gaussian and Neural Accelerator 3.0 desteğine sahip olacak.
 

12. nesil Alder Lake işlemciler, Intel’in PCI Express 5.0 ve DDR5 RAM desteği ile gelen ilk işlemciler olma özelliğine sahip olacak.

Devamını oku

Nvidia Yeni Nesil 7nm Üretim Teknolojisi İçin Hazırlık Yapıyor

Nvidia Yeni Nesil 7nm Üretim Teknolojisi İçin Hazırlık Yapıyor


 

Ekran kartı üretiminde dünyanın en önemli markalarından biri olan Nvidia, 7nm üretim teknolojisine geçmek için hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor. Amper mimarisini onaylayan şirketin 7nm üretim teknolojisi için TSMC ile büyük bir ortaklık yaptığı öğrenildi.
 

Sektördeki en önemli rakiplerden biri olan AMD’nin geçtiğimiz Ağustos ayında 7nm üretim teknolojisine geçtiğini düşünürsek Nvidia’nin biraz geç olsa da mantıklı bir hamle yaptığını söyleyebiliriz.
 

The China Times ve DigiTimes raporlarından edinilen bilgilere göre Nvidia, TSMC’nin RTX 3080 gibi tüketici grafik kartlarında kullanılanlar da dahil olmak üzere Amper GPU’ları 7nm üretim sürecine dahil edecek.
 

Nvidia’nın 7nm üretim teknolojisini hayata geçirdikten sonra sıradaki teknolojisinin ise 5nm Hopper olacağı iddia ediliyor. Öte yandan Nvidia’nın bazı konularda Samsung ile iş birliği yapacağı ve bazı çalışmalarını Samsung’a vereceği gelen bilgiler arasında.

Devamını oku

Nvidia GeForce RTX 3070’in 3DMark Performansı Belli Oldu

Dünyanın önde gelen erkan kartı üreticisi Nvidia’nın yeni grafik kartı GeForce RTX 3070’in performans sonuçları belli oldu. 3DMark’ta teste tabi tutulan GeForce RTX 3070, etkileyici bir performans ortaya koydu.
 

GeForce RTX 2080 Ti’dan daha iyi performans sunan 8nm Ampere GA104 tabanlı Nvidia GeForce RTX 3070, Turing tabanlı bir önceki amiral gemisin grafik kartından da daha iyi performans sergiledi.
 

GeForce RTX 3070, Fire Strike Ultra (Grafik) testinde 8.749 puan alırken Fire Strike Extreme’de ise 17.115 puan almayı başardı. Time Spy Extreme testine tabi tutulan GeForce RTX 3070, buradan 6.907 puan alırken performans testinde ise 13.945 puan gibi yüksek bir puan aldı. Işın izleme DX12’de ise RTX 3070 8.324 puana ulaştı. Yapılan bütün testlerde Nvidia’nın referans hızları kullanıldı.
 

 

Devamını oku

AMD RX 6000 Serisinin Teknik Özellikleri AçıklandıGerek işlemci gerekse de ekran kartı piyasasında oldukça başarılı bir konumda olan AMD’nin yeni nesil ekran kartı RX 6000 serisinin teknik özellikleri ortaya çıktı. 28 Ekim’de tanıtımı yapılacak olan ekran kartı serisinin teknik özellikleri şimdiden sızdırılmış oldu.
 

Sızdırılan AMD RX 6000 Serisi Teknik Özellikleri
 

Sızdırılan bilgilere göre AMD RX 6900 XT adı ile piyasaya sürülmesi beklenen Navi 21 mimarili ekran kartı 80 CU (Compute Unit), 16 GB bellek ve 2.2 GHz işlem hızı ile kullanıcıların karşısına çıkacak. Ayrıca 22,5 TFLOP ile gelecek olan ekran kartının Nvidia 3080’nin 29,8 TFLOP değerinin biraz altında kaldığını da belirtelim.
 

AMD’nin RDNA 1 mimarisi, bu kadar uzun süre ayakta kalan ve hala güçlü olan önceki Graphics Core Next (GCN) mimarisine göre yüzde 50 performans artışı sağladı.
 

Navi 22 mimarisinde ise 40 CU, 2.5 GHz işlemi hızı ve 12.8 TFLOP değerlerini görüyoruz. Bu değerler, Xbox Series X modelinden daha yüksek özelliklere sahip olduğu için 4K oyun deneyiminde herhangi bir sorun yaşatmayacağını söyleyebiliriz.


Ayrıca sızdırılan bilgilerde Navi 23 mimarisine yer veriliyor. Ancak sadece 30 CU bilgisi paylaşılan Navi 23 modelinin halen geliştirme aşamasında olduğu tahmin ediliyor.
 

RX 6000 Fiyatı Ne Olacak?

 

AMD RX 6000 serisi ekran kartlarının fiyatıyla ilgili olarak herhangi bir bilgi bulunmasa da, bu seri için belirlenecek fiyatın, serinin rekabete soyunacağı, NVIDIA RTX 3000 serisi ekran kartlarına yakın bir fiyat etiketiyle piyasaya çıkacağı tahmin ediliyor. Öte yandan, firmanın pazarlama biriminden Frank Azor, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, lansman ve çıkış günü yaşanması muhtemel yoğun talebi yanıt verebilmek adına gerekli hazırlıkları yaptıklarını belirtti.
 

RX 6000 Serisi Ne Zaman Tanıtılacak?


AMD firması tarafından yapılan açıklamaya göre, RX 6000 serisi ekran kartları 28 Ekim 2020 tarihinde görücüye çıkarılacak.

RX 6000 Serisinin Teknik Özellikleri Neler?


Sızdırılan bilgilere göre, AMD RX 6900 XT adı ile piyasaya sürülmesi beklenen Navi 21 mimarîsine sahip ekran kartı modeli, 80 CU (Compute Unit), 16 GB bellek ve 2.2 GHz işlem hızı ile kullanıcıların karşısına çıkacak.
 

RX 6000 Ekran Kartı Fiyatları Nelerdir?


RX 6000 serisi ekran kartı fiyatlar, ürünlerin tanıtılacağı 28 Ekim 2020 tarihinden sonra kamuoyuyla paylaşılacaktır. Piyasadaki en ucuz RX 6000 ekran kartı fiyatlarını teknogenetik.com üzerinden takip edebilirsiniz.
Devamını oku

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.