ÜRÜNLER

Seçiminizi Daraltın

Sadece

Aradığınız ürüne en hızlı şekilde ulaşabilmek için daraltma seçeneklerini kullanabilirisniz.


Kaliteli Bir Yayın İçin Podcast Yayıncı Mikrofonu Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli ?

Twitch ve Youtube yayınları için hazırlanan videoların görüntü kalitesi kadar ses kaliteside çok önemlidir. Eğer video çekim esnasında veya canlı yayın esnasında seste cızırdama, kısıklık, bozukluk gibi sorunlar oluşursa bu hoş bir durum olmaz ve can sıkıcı hal alabilir. O yüzden mikrofon seçerken fiyat performans odaklı ilerlemek çok önemlidir.

Mikrofon Çeşitleri Nelerdir ?

Mikrofon, Ses dalgalarını elektrik sinyaline dönüştürerek sesi yakalayan cihazdır. Analog sinyal olarak yükseltilebildiği gibi, bilgisayar ya da farklı dijital ses cihazlarıyla işlenerek, dijital sinyal haline dönüştürülebilmektedir.

Neredeyse her mikrofon aynı temel işlevi yerine getirir ve sesi farklı şekillerde yakalarlar. Bu bağlamda birden fazla mikrofon çeşidi vardır.

En yaygın kullanılan mikrofon çeşitleri;

 • Dinamik mikrofonlar
 • Kondenserler
 • Şerit mikrofonlar olarak ayrılır.

Mikrofonların ses yakalamak için sınıfları bulunurken, yön desenleri de birbirinden farklıdır.

 • Kardioid ses kalıbı: Sesi bir yönden yakalar, kalp ya da fasulye şekillidir. Vokalleri ya da tek bir enstrümanı kaydetmek için kullanılır.
 • Çift yönlü ses kalıbı: Sesi iki ayrı yönden alır. İki farklı kaynaktan ses kaydı yapmak ya da yankıyı toplamak için kullanılmaktadır.
 • Çok yönlü ses kalıbı: Sesi her yönden yakalar. Dairesel desen genellikle vokalist grupları ya da ortam seslerini kayıt altına almak için kullanılmaktadır.

Dinamik Mikrofonlar

Hareketli bobin mikrofonları olarak da adlandırılan dinamik mikrofonlar, anlaşılması en kolay mikrofonlardır. Temel olarak bir hoparlöre benzer. Ses dalgalarının mikrofona çarpması sonrasında, membran des dalgalarının ritmine göre hareketlenir.

Hareketli bobin mikrofonları, genellikle sahne için en uygun mikrofonlardır. Sağlamdır ve harici güç gerektirmez. En yaygın mikrofon tipi olan dinamik mikrofonlar, profesyonel stüdyolarda da rahatlıkla kullanılmaktadır.

Dinamik mikrofon özellikleri;

 • Daha uygun fiyatlıdır.
 • Daha dayanıklıdır.
 • Güç kaynağına ihtiyacı yoktur.
 • Canlı performansa uygundur.

Dinamik mikrofonlar; vokaller, kayıt davulları ve gitar amfileri için kullanılan, çok yönlü mikrofonlardır.


Kondenser Mikrofonlar
 

Kondenser mikrofonlar, oldukça hassas mikrofonlardır. Ses basıncıyla titreşen ve ses sinyalini meydana getirmek için, iletken bir diyafram kullanılır. Sesin daha fazla yükselmesine karşı hassaslığını gösterir. Bu yüzden gitar amplifikatörlerini yakın kayıt altına almak için uygun değildir.

Çok hassas mikrofonlar olmasının yanında yoğunlaştırıcı mikrofonla, çok daha doğal ve pürüzsüz ses kaydı elde edilmektedir. Lastvoice kondenser stüdyo mikrofon, Yonka Müzik Market olarak tavsiye edeceğimiz, kondenser mikrofonlar arasındadır.

Kondenser mikrofonlar;

 • Vokal ya da akustik gitar kayıtlarında kullanılır.
 • Piyano ve akustik gitarlarda hassas kayıt yapar ve en küçük ayrıntıyı yakalar.
 • Güç kaynağı gerektirir.

Müzik sektöründe diğer kaliteli ve yaygın kondenser mikrofonlar arasında ise Fifine K658 serisi gelmektedir.

 

Youtuber Bilgisayar Kayıt Mikrofonları

Condenser mikrofon kategorisinin, günümüzde en çok bilgisayar mikrofonu modeli olarak bilenen Youtube Yayını PC bilgisayar kayıt mikrofonları; 1 adet condenser mikrofon, mikrofon süngeri, 2 adet 3.5mm’lik kısa ara kablo ve 1 adet bilgisayar kamera arasıbağlantı aparatına sahiptir. Bu bağlantılar genelde günümüzde USB bağlantı şeklindedir.

Kamera, fotoğraf makineleri, telefon, bilgisayar ile uyumlu olan youtuber twitch kayıt mikrofonları, çok yönlü kardioid mikrofon özelliğini taşımaktadır. Teknogenetik olarak Fifine Condenser Youtube yayıncı kayıt mikrofonlarını tavsiye ediyoruz.


 

Twitch Yayıncı Mikrofonları

Yayıncı mikrofonları, condenser olarak tanımlanan stüdyo kayıt mikrofonu olarak bilinmektedir. En çok talep edilen mikrofon türlerindendir. Ses kalitesini ve ses detaylarını, en ince ayrıntısına kadar tanıyan yayıncı mikrofonları; youtuberler, radyocular, video çekimi yapan kişilerin kullandıkları, özellikle dış çekimlerde ses performansının en iyi şekilde algılanabilmesi için kullanılan mikrofonlardır.

Twitch Yayını İçin Gerekli Mikrofon Modellerimize Buraya Tıklayarak ulaşabilirsiniz

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.