Sıvı Soğutmanın Önemi Nedir, Bilgisayarım için Gerekli mi ?Sıvı Soğutma Bilgisayarım için Gerekli Mi?

Bilgisayarlar çalışırken ısı üreten cihazlar oldukları için soğutma sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Sıvı soğutma yöntemi, günümüzde sıklıkla kullanılan bir soğutma sistemidir. Ancak yine de birçok kullanıcı sıvı soğutma bilgisayarım için gerekli mi sorusuna cevap aramaktadır. Peki, sıvı soğutma sistemi gerçekten gerekli midir?

Sıvı Soğutmanın Önemi
Maksimum performans arayışında olan kullanıcılar için sıvı soğutmanın gerekli olduğunu ifade edelim. Çünkü sistemin çalışmasıyla birlikte RAM, ekran kartı ve sabit diskler gibi donanımlarda yüksek bir ısı açığa çıkar. Çoğu zaman oluşan ısı herhangi bir problem yaratmayabilir. Ancak bazı bilgisayarlarda ısının yükselmesi birtakım performans problemlerine neden olacaktır. İşte bu gibi durumlarda sıvı soğutma pek çok kullanıcının imdadına yetişir.
Bilgisayar parçalarını soğutarak verimliliğini artıran sistemler sadece sıvı soğutma anlayışı üzerine kurulu değildir. Bilgisayar sistemleri için hava soğutma (fanlı soğutma) işlemini gerçekleştiren parçalar da vardır. Ancak sıvı soğutmanın fanlı soğutma sistemine göre biraz daha avantajlı olduğunu söylemek mümkündür. Bunun temel nedeni, sıvı soğutmanın hemen hemen her sistemde sorunsuz bir çalışma prensibine sahip olmasıdır. Özellikle yüksek performans gerektiren bazı sistemlerde sıvı soğutmanın ısı problemine karşı kalıcı çözümler ürettiğini belirtebiliriz.

Sıvı Soğutma Sistemi Özellikleri
Sıvı soğutma mekanizması, radyatörlü sıvı soğutma sistemleri ile özdeş bir yapıdadır. Küçük ve kompakt bir düzeneğe sahip ola sıvı soğutma, enerjisini güç kaynağından alır. Sistemin içinde bir ana soğutucu vardır ve işlemciye bağlı olan ana soğutucu mekanizmasının içinde elektrik motorlu bir adet pompa yer alır. Bu arada sıvı soğutma sisteminin kalitesini artıran temel faktör fan veya fanların niteliğidir.
Sıvı soğutma, özellikle bilgisayarı yoran ve daha fazla enerji harcamasını sağlayan yüksek performanslı oyunlarda çok iyi bir işleve sahiptir. Diğer yandan daha küçük bir boyuta sahip olması ve daha düşük bir ses ile çalışması da sıvı soğutma sistemlerinin önemli bir özelliğidir. Hava soğutucular, ısıyı CPU’dan uzaklaştırma yeteneğine sahiptir ancak ısının kasa içindeki diğer bileşenlere yayılmasına neden olur. Fakat sıvı soğutucu, mekanizmasındaki radyatör fanları aracılığıyla ısıyı dış bölgeye atar ve bu da bilgisayarın yüksek performanslı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Sıvı Soğutma mı Yoksa Hava Soğutma mı?
Dolayısıyla sıvı soğutmanın gerekli olup olmadığını anlamak için ilk olarak bilgisayar sisteminin özelliklerine bakmak gerekir. Aynı şekilde kullanıcının bilgisayarından beklentisi de önemli bir detaydır. Fanlı soğutmanın yapamayacağı işlevleri sıvı soğutma pekala yapabilir. Bu bakımdan yüksek performanslı bilgisayarların soğutma sistemi ihtiyacını, sıvı soğutma sistemlerinin karşılayacağını söyleyebiliriz. Ancak giriş seviyesinde bir bilgisayar kullanacaksanız hava soğutmalı sistemlerin de gereksinimlerinizi karşılayacağını söyleyebiliriz.
 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.