Oyun Bilgisayarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?Oyun Bilgisayarları Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Oyun bilgisayarları, günlük yaşamda kullanılan bilgisayarlardan oldukça farklıdır. İşlemci ve yazılımsal donanımı hızlı olmalı ve kasa yapısı özel olmalıdır. Oyun bilgisayarlarında birinci sırayı taşıyan en önemli yapı CPU (Merkezi işlem birimi) bilgisayarın beynidir. Giriş seviyesinde olan oyunlar için güçlü çekirdek yapısına ihtiyaç yoktur.
Oyun bilgisayarları alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusuna verilebilecek cevaplardan bir diğeri GPU (grafik belleği) ‘dur. Modern 3d oyunlarının düzgün çalışabilmesi için GPU oyun bilgisayarlarının en önemli bileşenidir. GPU’nun en önemli görevleri arasında görüntü oluşturmak, karmaşık matematiksel işlemler yapmak ve tekrarlanan görevleri tamamlamak bulunur. Kısacası GPU olmazsa ekranda görüntü oluşmaz.

nVidia  özellikle RTX serisi ekran kartlarında Ray Tracing (ışın izleme teknolojisi) ve DLSS ile yüksek performans sunmaktadır. nVIDIA Chipsetli Ekran Kartları ile Oluşturulmuş Hazır Sistem Oyun Bilgisayarlarına Aşağıdaki Linklerden Ulaşabilirsiniz.

 

Nvidia GTX 1650 4GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3050 8GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3060 12GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3060 Ti 8GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3070 8GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3070 Ti 8GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3080 10GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3080 Ti 12GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3090 24GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
Nvidia RTX 3090 Ti 24GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları


AMD Radeon Chipsetli Ekran Kartları ile Oluşturulmuş Hazır Sistem Oyun Bilgisayarlarına Aşağıdaki Linklerden Ulaşabilirsiniz.

AMD Radeon RX 6500 XT 4GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6600 8GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6600 XT 8GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6650 XT 8GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6700 XT 12GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6750 XT 12GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6800 16GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6800 XT16GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun Bilgisayarları
AMD Radeon RX 6900 XT16GB Ekran Kartlı Hazır Sistem Oyun BilgisayarlarıRAM
Oyun bilgisayarları alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındaki bir diğer önemli demirbaş ise RAM (Rastgele Erişim Belleği)’dır. Amacı bilgisayarın çalışması için ihtiyaç duyduğu kısa süreli verileri depolamaktır. Bilgisayarı hissedilir derecede hızlandıran söz konusu sistem oyun bilgisayarları için olmazsa olmazdır. Örneğin; 8 GB’lık RAM’i olan bir bilgisayar, modern oyunların çoğunu açmakta sorun yaşamaz, ancak arka planda başka uygulamaların çalışmasında sorunlar yaşatabilir. Piyasadaki oyunların hızlı oynanabilmesi için en az 16 GB RAM’e sahip bilgisayarlar önerilmektedir.

Depolama
Yeni bir oyun bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus depolama türüdür. Oyun donanımının hızını etkileyen iki tür depolama sürücüsü vardır: HDD ( Sabit Disk Sürücüsü ) ve SDD (Katı hal sürücüsü). SSD, HDD’ye göre daha dayanıklı ve daha hızlı olması sebebi ile oyun bilgisayarları için çok daha kullanışlıdır. SSD’nin HDD’ye göre dezavantajı ise daha maliyetli olmasıdır. Bir çok bilgisayarda HDD ve SSD birlikte kullanılabildiği için üstün oyun performansı bekleyen kullanıcılar SSD’yi tercih etmelidir.

Monitör
Monitör panel türü oyun bilgisayarları seçiminde bir diğer önemli rolü oynar. IPS, TN ve VA olmak üzere 3 ayrılan monitör panel türlerinin avantajları ve dezavantajları vardır. Satın alacağınız monitörün kullanım beklentilerinizi karşılaması önemlidir. IPS düşük gecikme sürelerinin ve doygun renklerin bir arada sunulmasını sağlarken tek dezavantajı maksimum parlaklık oranının diğer panel tiplerine göre düşük olmasıdır. Ancak oyun bilgisayarları için taleplerin çoğunu karşılayabilen IPS paneller, görüş açılarında en düşük bozulma oranına da sahiptir. TN düşük gecikme süresinde iyi olduğu gibi paneller yüksek ekran yenileme hızını desteklerken renk doygunluğu anlamında diğer panel türlerinden geride kalmaktadır. Canlı ve doygun renklerle görsel bir şölen sunan VA paneller TN ve IPS kadar düşük gecikme süresine sahip olmadıkları için oyun bilgisayarı alırken diğer paneller kadar tavsiye edilmemektedir.
Daha büyük ve daha parlak ekranlar oyun performansında her zaman daha iyi sonuçlar alınmasına sebep olur. Ekrana yakın oturan oyuncular için ideal olan ekran boyutu 24 veya 27 inçtir. Ancak oyun zevkini sabit bir yerde yaşamak istemeyen oyuncular 15, 17 inç ekran boyutuna sahip  laptoplar ile diledikleri yere oyunlarını taşıyabilirler.Soğutma
Çoğu zaman gözden kaçırılan bir unsur olsa da, soğutma sistemi de oyun bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalarda yerini alır. Oyun bilgisayarlarında yaşanan en büyük sorunlardan biri cihazın fazla ısınması ve bunun sonucunda bilgisayarın performansının düşmeye başlamasıdır. Farklı markalar soğutma konusunda farklı çözümler sunmaktadır. Oyun bilgisayarı alırken bilgisayarın sunduğu soğutma teknolojisi mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Ses Kalitesi
Oyun oynarken görüntü kalitesi kadar, ses kalitesi de çok önemlidir. Ses ne kadar kaliteli ise oyuncu kendini o kadar oyunun içinde hissedecektir. Ses kalitesini etkileyen unsur ses işleme yongasıdır. Yani oyun bilgisayarı alırken ses işleme yongası kaliteli olan ve son teknolojileri içeren bilgisayarlar tercih edilmelidir.

Klavye Mouse gibi Ekipmanlar
Oyuncuların en fazla kullandığı materyal olan klavye ve mouse, yine dikkat edilmesi gereken noktaların içerisinde yer alır. Oyun bilgisayarı markaları tarafından geliştirilen teknoloji ve tasarım sayesinde tuşa basma hızları artırılabiliyor ve bu sayede oyuncunun performansı destekleniyor. Aynı zamanda bazı oyun klavye ve mouse 'larında aydınlatma bulunması karanlık ortamlarda kullanıcıların rahatça oyuna devam etmesini sağlıyor.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.