Masaüstü Bilgisayarlarda Kasa Temizliği Nasıl Yapılmalı


Basit bir temizlik işlemi ile masaüstü bilgisayarınızın kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Bu yazıda masaüstü bilgisayar kasa temizleme adımlarından bahsettik. Çeşitli nedenlerden dolayı masaüstü bilgisayarınızda kasadan kaynaklı sorunlar yaşadığınızı düşünüyorsanız aşağıdaki adımları takip edin. Masaüstü bilgisayarlarda kasa temizliği nasıl yapılmalı? İşte detaylar…

Bilgisayar Kasası Nasıl Temizlenir?
İlk olarak bazı malzemelere sahip olmalısınız. Örneğin tozları çekmek için bir elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz. Fakat tozların kasadan tamamen çıktığından emin olmalısınız. Eğer daha profesyonel alet kullanacaksanız bilgisayar kasası temizleme kompresörü kullanabilirsiniz. Ayrıca bir diş fırçası da detaylı temizlik için işe yarayabilir. Kapsamlı bir temizlik için de izopropil alkol solüsyonu kullanmayı tercih edebilirsiniz.
  • Malzemeleri topladıktan sonra bilgisayarınızı kapatmayı unutmayın.
  • Kapattıktan sonra diğer donanım parçalarını ve kabloları kasadan çıkarın.
  • Daha sonra kasayı yan çevirin ve kasanın içindeki en ince ayrıntılara ulaşabilecek bir pozisyona getirin.
  • İsterseniz kasanın içindeki yan paneli de çıkarın. Böylece daha detaylı bir temizlik yapabilirsiniz.
Uzun bir süre kasanızı temizlemediyseniz karşınıza sorun yaratabilecek iri toz topakları çıkabilir. Şimdi ise bu toz yığınlarını kasadan alma ve kasayı tertemiz bir hale getirme işlemine geçelim.

Tozlu Bilgisayar Kasasını Temizleme
Bilgisayarınızı yoran toz yığınlarını elektrikli süpürge ile çekebilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkatli olun çünkü kasadaki bileşenlere zarar vermemeye çalışın. Kasa içindeki mekanizmalara temas etmeyin ve çok güçlü bir şekilde hava vermeyin. Bu işlemi kompresörle de yapabilirsiniz ancak ilk işlem olarak uzaktan süpürge ile tozlara müdahale edebilirsiniz. Fakat kasanın her yerine süpürge tutmak doğru olmayacaktır. Bu aşamada basınçlı hava kompresörü kullanın. Fanlara dikkat edin ve basınçlı havayı fanlara yaklaştırmamaya gayret edin.

Bilgisayar Kasası Fan Temizliği
Sıradaki işlem ise fan temizliğidir. Toz yığınlarından kurtulmak için fan temizliği kısmına geçin. Elektrikli süpürge ile fanlardan hassas bir şekilde toz çekme işlemi yapabilirsiniz. Genel olarak tozunu aldıktan sonra şimdi diş fırçasıyla ince alanları temizleyin. Diş fırçasını izopropil alkol solüsyona batırın ve küçük alanları temizlemeyi sürdürün. Bu işlemi fanı kasadan çıkararak yaparsanız daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.

Kasadaki Diğer Bileşenlerin Temizlenmesi
Fanları da temizledikten sonra kasadaki diğer bileşenleri de aynı yöntemle temizleyin. Ekran kartı ve sabit sürücü gibi bileşenleri de yerinden çıkararak tozlarını alın ve izopropil alkol solüsyona batırdığınız diş fırçasıyla temizlemeye devam edin. Ardından fanların önündeki ızgaraların üzerini de toz kalmayacak şekilde temizleyin.
Bilgisayar kasası temizleme işlemleri bu kadar basit adımlardan oluşuyor. Bahsettiğimiz bu pratik işlemleri uyguladıktan sonra farkı göreceksiniz. Bu şekilde basit bir temizlik ile bilgisayarınızın ömrünü uzatarak olası problemleri önceden giderebilirsiniz.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.