Hazır Sistem Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?Hazır Sistem Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hazır sistem bilgisayar almak için ilk olarak kullanım amacınızı ve ihtiyacınızı belirleyin. Çünkü piyasada birbirinden farklı özelliklere sahip çeşitli hazır sistem bilgisayarlar bulunmaktadır. Bu kadar kapsamlı çeşitlerin bulunduğu bir bilgisayar evreninde ilk olarak kullanım amacınızı belirlerseniz kendiniz için en doğru tercihi yapabilirsiniz. Laptop mu yoksa masaüstü mü sorusuna yanıt verdikten sonra kullanım amacınızı dikkate alarak en iyi hazır sistem bilgisayarı tercih edebilirsiniz. Mağazamızda bulunan hazır sistemleri buradan inceleyebilirsiniz.

Hard Disk veya SSD
SSD Disk ve HDD Disk iki farklı hard disk türüdür. Biraz daha eski teknolojiye sahip olan HDD Disk’li bir bilgisayar satın alacaksanız kapasitesinin en az 1 TB olmasına dikkat edin. Bir diğer depolama birimi SSD Disk ise daha hızlı bir özelliğe sahiptir. SSD Disk’ler daha iyi bir performans gösterirler ancak bilgisayar fiyatını da bir miktar yükseltir. SSD Disk’lerin yüksek hızı ve uzun ömürlü çalışma kapasitesi önemli bir avantajdır. Bu bakımdan bütçeniz varsa minimum 1 TB kapasiteye sahip SSD Disk’li bilgisayarları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

EKRAN KARTI
Satın aldığınız bilgisayardaki ana kartın içinde bir ekran kartı bulunabilir. Ana kart içinde ekran kartı ihtiyacınızı karşılayabilir. Ancak böyle bir bilgisayarda iyi bir oyun performansı beklemeyin. Eğer günlük basit kullanım ihtiyacınızı karşılayacaksa ortalama bir ekran kartı yeterli olacaktır. Fakat gelişmiş oyunlar oynayacaksanız tercihinizi daha kaliteli bir ekran kartından yana kullanmalısınız. Hazır sistemlere uygun ekran kartları için 8 gb ve üzeri iyi bir oyun performansı elde etmenizi sağlar. Tabi ki marka ve kaçıncı nesil olduğu gibi detaylar da ekran kartınızın verimliliğini etkileyecektir.

MONİTÖR
24 inç altı orta seviye, 24 inç üzeri ise büyük monitör olarak kabul edilir. Eğer aktif oyun oynayacaksanız 24 inç üzeri monitörlü bir bilgisayarı tercih edin. Günlük rutin işlerinizi yapmak veya ofiste kullanmak için 24 inç altı bir monitör ihtiyacınızı karşılayacaktır.İŞLEMCİ
Intel işlemci ve AMD işlemci günümüzdeki bilgisayarlarda en çok kullanılan işlemcilerdir. Eğer bir oyun performansı istiyorsanız İntel Core i9 işlemci modellerini tercih edin. İ5 Intel işlemci modelleri de kolay oynanabilirliğe sahip oyunlarda iyi bir iş çıkarır. Aynı zamanda i3 ve üzeri Intel işlemciler günlük kullanımda da oldukça iyi bir performansa sahiptir.
AMD işlemciler de iyi bir oyun deneyimi sunar. Ryzen 9 modeli üst düzey oyuncular tarafından tercih edilen modeller arasındadır. AMD işlemciler Intel Core işlemci modelleri kadar yaygın değildir ancak yine de kullanıcıların beklentilerini karşılar. Fiyat performans özelliğini dikkate alarak AMD işlemcileri de tercih edebilirsiniz.

RAM BELLEK
8 GB ve üzeri kapasiteye sahip bir RAM iyi bir performans gösterir. Daha iyi bir bilgisayara sahip olmak isterseniz 16 GB RAM kapasitesine sahip bilgisayarları tercih edin. Standart ev kullanımı için 8 GB RAM işinizi görecektir. Daha ileri seviye bir hazır sistem bilgisayara sahip olup oyun ve zor programları da çalıştırmak için ise 32 GB RAM kapasitesine sahip PC’leri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

KASA
Alacağınız veya almayı planladığınız hazır sistem bilgisayarda kasanında diğer bileşenler kadar önemi vardır. Özellikle yüksek konfigürasyona sahip bir hazır sistem alacaksanız bu sistemdeki kasanın hava sirkülasyonunun çok iyi olması şarttır. Öncelikle kasanın ön kısmı mesh(tamamen hava alabilir filtreli) yapıda olmasına özen gösterin. Yine bu kasanın ön kısmında fan olmasına dikkat edin. Mümkünse ön kısmında 3 adet fanlı olan modellerden tercih edin. Arka kısımda ise mutlaka egzoz fan diye tabir ettiğimiz bir fan daha olması, gereken unsurlardan biridir. Tüm bunların dışında üst kısımda filtreli yapıya sahip gerek sıvı soğutucu radyatörü takabileceğiniz, gerekse ekstra fan takabileceğiniz bir alan daha olmasına dikkat edebilirsiniz. Bu türde alacağınız bir kasa oluşturacağınız her sistem için ideal bir hava sirkülasyonu sağlayacak ve sisteminizin performansını stabil tutacaktır.

GÜÇ KAYNAĞI
Hazır sistem bilgisayarlarda bir diğer konuda güç kaynağıdır. Güç kaynakları kullanılacak bileşenlere göre değişkenlik gösterir. Burada bir hazır sistem alacaksanız eğer sistem üretici firma güç kaynağını o sistem bileşenlerine uygun yetecek şekilde seçmiştir zaten ancak sizin burada dikkat etmeniz gereken nokta; ileride sistem yükseltmesi düşünürseniz eğer ona göre bir güç kaynağı seçmenizdir. Alacağınız hazır sistem üzerindeki güç kaynağı ne olursa olsun mutlaka 80+ diye tabir ettiğimiz sertifikalı güç kaynaklarından olmalıdır.
 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.