Hard Disk ve SSD Disk Arasındaki Farklar Nelerdir?Hard Disk ve SSD Disk Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hard Disk (HDD) ve SDD Disk, birbirinden ayrı özelliklere sahip iki farklı bileşen olarak karşımıza çıkıyor. Aralarındaki farklar ise kullanıcıların hangisini seçeceklerine direkt etki ediyor. Peki, bu iki donanımsal özelliklerin birbirlerinden farkı neler? Yazımızın devamında Hard Disk ve SSD disk arasındaki farklar nelerdir sorusuna yanıt verdik:

HDD ve SSD Disk Nedir?
Hard Disk (HDD) ana depolama birimi olarak görev yapan geleneksel bir depolama aracıdır. Üzerinde disk plakaların yer aldığı HDD Disk, verilerin kalıcı olarak depolandığı yerdir. Mekanik bir yapıya sahip olması da dış etkenlerden korunmasını sağlıyor.
SSD ise tıpkı HDD gibi verilerin depolandığı bir alandır. Bilgisayarların daha hızlı çalışmasına ve çok daha hızlı bir şekilde veri işlenmesine yardımcı oluyor. SSD’ler tıpkı HDD’nin (sabit sürücüler) yaptığı işlemleri yapar ancak güç olmadığında bile verileri saklar.HDD ve SSD Temel Farklar
İki birim hakkında kısaca bilgi verdikten sonra şimdi aralarındaki temel farklardan bahsedelim:
  • Aralarındaki en önemli fark işlem hızıdır. SSD Diskler, HDD Disklere göre daha hızlıdır. Dolayısıyla SSD Disklere sahip olan bilgisayarlardaki uygulamalar ve oyunlar daha hızlı bir şekilde çalışır.
  • SSD Disklerin veri kapasitesi sınırlıdır. Sınıra ulaştıktan sonra daha fazla bilgi saklayamaz veya işleyemez. Ancak bu kapasite geniş sınırlıdır ve uzun yıllar kullanım imkanı verir.
  • HDD Diskler farklı parçalardan oluştuğu için daha hassas bir yapıya sahiptir. Oysa SSD Diskler ise daha dayanıklıdır.
  • SSD Disklerin ani bozulma riski daha düşüktür. Ancak HDD disklerden veri kurtarmak SSD Disklere göre çok daha kolaydır.
  • HDD Diskler, mekanik yapılı oldukları için çalışma esnasında SSD disklere göre biraz daha fazla ses çıkartabiliyor. Veri işlenmesi sırasında ise sesin şiddeti bir miktar daha artış gösterebiliyor.
  • SSD Disklerde ise hareketli dönen parçalar yer almadığından sessiz çalışarak işlemlerini yapıyor. Dolayısıyla titreşim oluşmadığı için SSD Diskin ısınma problemi de oluşmuyor.
  • Aralarındaki farklardan bir diğeri de enerji tüketiminde ortaya çıkmaktadır. HDD’lerin SSD’lere göre daha fazla enerji harcadığını belirtelim. Harcanan enerji, diskin marka ve kalitesine göre daha da artış göstermektedir.
Hangisini Tercih Etmeliyim?
Dolayısıyla SSD’ler, bazı konularda HDD’lere göre daha elverişlidir. Ancak aralarındaki temel farklardan biri de fiyatlarıdır. HDD’ler SSD’lere göre düşük fiyatlı oldukları için daha çok tercih ediliyor. Fakat üstün performans gerektiren çalışmalar SSD’lerin tercih edilme ihtimalinin daha yüksektir. Ancak her ikisi de başlangıç aşamasında ve günlük kullanımda oldukça iyi bir performans göstereceğini ifade edelim.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.