Güç Kaynakları ve Çeşitleri Nelerdir, Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Güç kaynakları, elektronik bir sistemin ihtiyacı olan enerjiyi karşılayan cihazlardır. Pil ve adaptör gibi materyaller güç kaynağına vereceğimiz örneklerdir. Ancak teknolojinin gelişmesi, daha komplike sistemlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu nedenle de günlük hayatımızda kullandığımız bilgisayarlar için önemli bir cihaz haline gelmiştir. Peki, bilgisayarlarda hangi güç kaynakları kullanılır? Bu yazımızda bilgisayar güç kaynakları ve çeşitleri nelerdir sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Kesintisiz Güç Kaynakları
Güç kaynağı çeşitlerinden bahsederken ilk olarak kesintisiz güç kaynaklarını tanımlayarak söze başlayalım. Kesintisiz güç kaynakları 4 farklı türde karşımıza çıkar:
  1. Online UPS Güç Kaynağı
Elektrik kesintisinde veri kaybını önleyen en önemli güç kaynağı modelidir. En önemli özelliği, yaşanan elektrik kesintilerinde direkt olarak devreye girmesidir. Bu model çift çevrim özelliğine sahiptir ve enerji akışının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine yardımcı olur. Regülasyonlu bir yapıya sahip olan bu sistem, diğer güç kaynağı türlerine göre en iyi sonucu verme potansiyeli taşır.
 
  1. Offline UPS Güç Kaynağı
Offline güç kaynağı ise online güç kaynağı gibi istenen sonucu veremeyebilir. Bunun ana nedeni, offline tipi güç kaynaklarında regülasyon altyapısının olmamasıdır. Bu sistemin kullanıldığı bilgisayarların enerjisi kesilirse o andaki verilerin kaybolma ihtimali vardır. Çünkü offline güç kaynakları, enerji yokluğunda hemen devreye girmeyebilir. Müdahale etme süresi kesinti yaşandıktan sonra milisaniyeler ile ifade edilir. Ancak bu süre yine de veri kaybına neden olabilir.
 
  1. UPS Line Interactive Sistemi
Bu tür bir güç kaynağı hem online hem de offline güç kaynağının özelliklerini taşır. Sistemin enerji alamadığı bir durumda hemen devreye girer ve kesintisiz güç modu sorumluluğunu üstlenir. Aynı zamanda regülasyonlu bir bileşene sahip olan bu sistem, enerjinin kesildiği andan itibaren güç kaynağı fonksiyonunu başarıyla tamamlar.
 
  1. Dinamik Kesintisiz Güç Kaynağı Sistemi
Enerjinin kesilmesi durumunda oluşacak ciddi zararları önleyen bir diğer güç kaynağı türüdür. Kendi içinde şarj ünitesi, inverter ünitesi, akü ve statik by pass gibi bölümler bulunur. Her bir ünite, elektriğin kesildiği durumlarda sürecin devamı için gerekli gücün devreye girmesini sağlar. Bu tarz güç kaynakları daha çok endüstriyel çalışmaların yapıldığı sahalarda kullanılırlar.

DC Güç Kaynağı
Farklı devrelerde çalışabilen bir güç kaynağı türüdür. Komut verildiği taktirde devreye girerek enerji akışının devamını sağlar. Ayarlanabilir özelliğe sahiptir ve sistem içindeki devreleri farklı voltajlarda besleyebilir. Ayarlı bir şekilde kullanım imkanı sunması tercih edilmesinde büyük bir etkendir.

Güç Kaynağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Verimli bir güç kaynağına sahip olmak istiyorsanız birden fazla etkeni detaylı bir şekilde inceleyin. Örneğin verilerin çok önemli olduğu çalışmalar yapıyorsanız yüksek bir verim gücüne sahip olmasına dikkat edin. Standartlara uygun bir kalite anlayışına göre üretilmiş olması da dikkat etmeniz gereken kriterler içinde yer almalıdır. Diğer yandan şebeke gürültü izolasyonu da etkili bir güç kaynağı seçiminde önemli unsurlardan biridir.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.