Asus ProArt Z690-Creator WIFI Intel Z690 Soket 1700 DDR5 6000(OC)MHz ATX Anakart

Çok Yakında Yeniden Stokta…

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

ASUS PRIME A520M-E DDR4 4600MHz mATX AM4
ASUS PRIME A520M-E DDR4 4600MHz mATX AM4
2.400,84 TL
ASUS TUF GAMING B550-PLUS DDR4 4600Mhz ATX AM4
ASUS TUF GAMING B550-PLUS DDR4 4600Mhz ATX AM4
5.392,66 TL
ASUS PRIME A320M-K DDR4 3200Mhz S+GLAN USB3 AM4
ASUS PRIME A320M-K DDR4 3200Mhz S+GLAN USB3 AM4
1.994,54 TL

ProArt Z690-CREATOR WIFI

PCIe® 5.0, DDR5 desteği, Thunderbolt™ 4, 10 Gb ve 2.5 Gb Ethernet, WiFi 6E, soğutma bloğuna sahip dört adet PCIe 4.0 M.2 yuvası, Quick Charge 4+ destekli USB 3.2 Gen 2x2 ön panel bağlantısı özellikleriyle donatılan, içerik üreticilere yönelik Intel® Z690 LGA 1700 ATX anakart

 • Intel® LGA 1700 soket: 12.Nesil Intel işlemciler için hazır
 • Geleceğe Odaklı Bağlantı Seçenekleri: İki adet Thunderbolt™ 4 Type-C® bağlantısı, 10 Gb & 2.5 Gb dahili Ethernet, WiFi 6E, dört adet PCIe® 4.0 M.2 yuvası ve Quick Charge 4+ destekli USB 3.2 Gen 2x2 ön panel bağlantısı
 • Yeni Nesil Performans: 70A’lık akım için derecelendirilmiş 16+1 güç aşaması, PCIe 5.0 ready ve DDR5 hız artışı
 • Akıllı Optimizasyon: ASUS’a özgü yazılımlar kurulum ve performans geliştirmelerini basitleştiriyor: AI Hız Aşırtma, AI Soğutma, CreationFirst ve İki Yönlü Yapay Zeka Destekli Gürültü Engelleme
 • Kapsamlı Termal Tasarım: Devasa VRM ve yonga seti soğutma blokları, alüminyum M.2 soğutma blokları, yedi adet 4 pimli PWM fan başlığı ve bir adet AIO pompa başlığı
 • Gelişmiş Güvenlik Yönetimi: ASUS Control Center Express aracılığıyla USB bağlantı noktası yönetimi, yazılım kara listeleme ve Kayıt defteri açma/kapama kontrolleri
 • Güvenilir Kararlılık: Üstün kararlılık ve uyumluluk sunduğundan emin olmak için 7/24 sıkı testlerden geçirildi ve arttırılmış dayanıklılık sağlamak için SafeSlot ve SafeDIMM ile donatıldı
ProArt Z690-CREATOR WIFI

Yaratıcılığınızın Güç Kaynağı

ProArt Z690-Creator WiFi 12.Nesil Intel® Core™ işlemcilerin gücünü, güçlü donanım ve yazılım, verimli soğutma, Thunderbolt™ 4 dahil olmak üzere ışık hızında bağlantı noktası ve yerleşik 10 Gb ve 2.5 Gb Ethernet ve WiFi 6E özellikleriyLe maksimuma çıkararak üreticilerin gücüne güç katıyor.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Teknik Özelliklere Genel Bakış

Bağlantı Seçenekleri

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Performans

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Soğutma

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Kendi Sistemini Kurmak İsteyenlere Yönelik

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Geleceğe Odaklı Bağlantı Seçenekleri

İki adet Thunderbolt™ 4 bağlantı noktası, 10 Gb ve 2.5G Ethernet bağlantı noktası gibi kapsamlı giriş çıkışlara sahip olan anakart esnek ve zahmetsiz bir şekilde hızlı veri aktarımı ve geniş depolama seçenekleri sunuyor.


Thunderbolt 4 USB-C®

Her bir Thunderbolt 4 bağlantı noktası en yeni yüksek hızlı cihazlar ve sürücüler için iki yönde 40 Gbps’e varan hızlar sunuyor. Thunderbolt 4 ayrıca iki adet harici 4K ekrana destek veriyor ve PCIe® bant genişliğini 32 Gbps’e çıkarıyor.

 • Max. 40 Gbps
 • Ekran Desteği - İki adet 4K veya bir adet 8K ekran
ProArt Z690-CREATOR WIFI

Quick Charge 4+ Özellikli USB 3.2 Gen 2x2 Ön Panel Bağlantısı

USB 3.2 Gen 2x2, Type-C veri aktarımlarının hızını 20 Gpbs’ye kadar yükseltiyor. Bu bağlantı noktası ayrıca PCIe güç kaynağı kablosu 6-pin bağlantı noktasına bağlıyken cihazları 60 W’ye kadar şarj edebilen Quick Charge 4+ özelliğine sahiptir.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

 1. WiFi 6E Anteni

  İki adet dahili vericiye ve alıcıya sahip olan anten, aktarım hızını artırıyor ve 2.4, 5 ve 6 GHz bantlarını destekliyor.

 2. Ayarlanabilir Tasarım

  Dört yönlü konumlandırma imkanı sayesinde sinyaller daha iyi alınabiliyor.

 3. Manyetik Taban

  Güçlü manyetik taban sayesinde anteni bilgisayar kasasının üstüne veya yanına takabilmek mümkün oluyor.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

WiFi 6E

Güçlü manyetik taban sayesinde anteni bilgisayar kasasının üstüne veya yanına takabilmek mümkün oluyor.

Marvell® AQtion 10 Gb Ethernet

Uzman kullanıcıların ve içerik üreticilerinin üst düzey taleplerini karşılamak için tasarlanan 10 Gbps yerleşik Ethernet, evde ağ bağlantısını yeni bir düzeye taşıyor. Standart gigabit Ethernet'ten 10 kat daha fazla bant genişliği sayesinde sıkıştırılmamış 4K UHD videoların keyfini çıkaracak, daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde sistem yedekleme ve dosya aktarımı yapabileceksiniz.

Intel® 2.5 Gb Ethernet

Intel 2.5 Gb Ethernet bağlantı noktası, standart 1 Gb Ethernet bağlantı noktasından 2,5 kat daha fazla performans göstererek veri aktarımını hızlandırıyor ve yüksek çözünürlüklü videoları akıcı bir şekilde izleme imkanı veriyor.

*Wi-Fi 6E özellikleri düzenleme sınırlamalarına ve 5 GHz Wi-Fi ile birlikte kullanıma bağlıdır.


M.2 Depolama

Ultra Hızlı Veri Aktarımı

22110 boyutuna kadar destek veren dört adet PCIe 4.0 M.2 yuvası sayesinde NVMe® SSD RAID desteğiyle olağanüstü performans artışı elde ediliyor. İki adede kadar PCIe 4.0 depolama cihazıyla bir RAID yapılandırması oluşturun ve AMD Ryzen 5000 ve 3000 serisi masaüstü işlemcilerle en yüksek veri aktarım hızına ulaşın.

M.2 Q-Latch

Yenilikçi Q-Latch sayesinde bir M.2 SSD’yi takıp çıkarmak çok kolay. Hem de özel bir alete gerek duymadan. Basit bir kilit mekanizmasına sahip olan tasarım, geleneksel vidalara ihtiyaç duymadan düzgün bir şekilde sürücüyü yerine sabitliyor.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Yeni Nesil Performans

Özel işlemci güç dağıtımı ve en yeni yüksek performanslı bellek desteği ile, yeni 12.Nesil Intel Core işlemcilerin taleplerini kolayca karşılıyor. Bu anakart, 70A akım için derecelendirilmiş VRM tasarımının yanı sıra, 3D animasyon, video işleme ve yazılım derleme gibi çok izlekli görevler için özenle seçilmiş bileşenler ve bellek düzeni optimizasyonlarına sahip.

Sağlam Güç Dağıtımı

Eşli Güç Aşamaları

70A akım için derecelendirilmiş 16+1 güç aşamaları, yüksek ve alçak taraf MOSFET’leri ile sürücüleri tek bir pakette birleştiriyor ve yeni 12.Nesil Intel Core işlemcilerin talep ettiği güç ve verimliliği sağlıyor.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Digi+ Güç Kontrolü

Endüstrinin en iyilerinden biri olan ASUS Digi+ voltaj regülatör modülü (VRM), işlemciye akıcı ve son derece net bir güç iletimi yapılmasını sağlar.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

ProCool II Güç Bağlantısı

ProCool soket, PSU güç hatlarıyla temas için sıkı kurallara uyularak daha düşük öz direnç ve daha iyi ısı dağıtımı sağlayacak biçimde üretildi.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Bobinler ve Kapasitörler

Yüksek sıcaklıklara dayanabilecek şekilde geliştirilen üst düzey alaşımlı bobinler ve dayanıklı kapasitörler, sektör standartlarından daha fazla performans sağlar.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

PCIe 5.0 Ready

12.Nesil Intel işlemciler beraberinde PCIe 5.0 desteğini de piyasaya getiriyor. PCIe 5.0, PCIe 4.0’dan iki kat daha hızlı veri aktarım hızı sağlayarak, yeni veri ağırlıklı görevlerle başa çıkabilecek kadar sağlam hale geliyor. PCIe 5.0, geliştirilmiş sinyal bütünlüğü, eklenti kartları için geriye dönük uyumlu CEM bağlantıları ve önceki PCIe sürümlerine geriye dönük uyumluluk gibi faydaları da beraberinde getiriyor.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

DDR5 Performans Artışı

ProArt Z690-Creator WiFi, sadece yüksek hızlı kit’lere değil, aynı zamanda kilitli güç yönetimi entegre devreleri (PMIC) olan giriş seviyesi bellek modüllerine de hız aşırtma sağlayarak DDR5 performansını arttırıyor.

 • Anakart üzerindeki adanmış devre DDR5 bellek PMIC kısıtlamalarını güvenli bir şekilde aşarak varsayılan 1.1-volt limiti geçmenize, frekans ve zamanlamaları maksimuma çıkartmanıza olanak tanıyor.
 • Genellikle kilidi açılmış kısıtlı bir PMIC, bellek voltajı her ayarlandığında yeniden başlatma gerektiriyor. ProArt Z690-Creator WiFi, bu can sıkıcı sınırlamayı akıllıca çözmek için yerleşik donanım ve aygıt yazılımından yararlanır. Bu sayede önceki nesil DDR bellekler için de kullanılan soft reset işlemi aracılığıyla voltaj ayarlamalarının uygulanmasını sağlar.
ProArt Z690-CREATOR WIFI

Bellek hız aşırtmaya yeni olan kullanıcılar için, ProArt Z690-Creator WiFi PMIC kısıtlı bellek modülleri için özel Asus Enhanced Memory Profile (AEMP) aygıt yazılımına sahip. AEMP, kullandığınız kit’deki çipleri otomatik olarak bularak optimize frekansları, zamanlamaları ve voltaj profillerini sunarak performansı serbest bırakmanızı zahmetsiz şekilde sağlar.


Akıllı Optimizasyon

Akıllı Optimizasyon içerik üretimi için kullandığınız sistemi her açıdan daha iyi hale getirmenizi sağlayan sade ve esnek araçlar sunuyor. Böylece iş akışınız için gereken hızlı ve kullanışlı kontrole kavuşuyorsunuz. AI Hız Aşırtma ve AI Soğutma özellikleriyle dinamik ve otomatik ayar yapabilmenin yanı sıra CreationFirst yazılımıyla ağ trafiğini optimize edip internet üzerinden kesintisiz çalışabiliyorsunuz.


AI Hız Aşırtma

ASUS AI Hız Aşırtma; sıcaklıklar, fan hızları ve güç tüketimi gibi sistem verilerini takip ederek sistemin soğutma ve hız aşırtma kapasitesini tahmin edip yapay zeka desteğiyle otomatik ayar yapıyor. Bu da içerik üretimiyle ilgili iş yüklerine uygun performansın elde edilmesini sağlıyor.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Uzmanlar Tarafından Tasarlandı

Asus AR-GE ekibi, her yeni anakart platformu için son derece gelişmiş AI hız aşırtma algoritmasını geliştirmek için binlerce işlemciyi ve sistem konfigürasyonlarını özenle profilliyor.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Tahmini Sınırlar

Algoritma işlemcinizi ve soğutma sisteminizi analiz edip, elde ettiği verilere göre en uygun ayarları tahmin ediyor. Ardından yazılım bu ayarları kullanarak hız aşırtma işlemini, frekans ve voltaj dengesini otomatik olarak düzenliyor.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Gerçek Zamanlı Ayarlar

İş yükünü, sistem sıcaklığını, fan hızını ve güç tüketimini sürekli takip eden yazılım, en uygun performansı devamlı sunabilmek için gerçek zamanlı ayarlamalar yapıyor.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

AI Soğutma

AI Soğutma işlevi tek tıklamayla, anakarta bağlı fanları kontrol ederek sistemin mevcut yüküne ve sıcaklığına göre en uygun ayarları otomatik olarak yapıyor.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

CreationFirst

CreationFirst, kullanımdaki uygulamaları tanımlayıp arka planda hızlandırma yöntemi kullanarak en yoğun kullandıklarınıza bant genişliği önceliği verir.

CreationFirst modu, etkin içerik üretimi uygulamalarına daha fazla bant genişliği ayırarak ağ trafiğini optimize ediyor ve içerik üretimi iş akışlarınızı daha verimli hale getiriyor. Benzer şekilde, Uyarlanabilen Akıllı Mod, kullanım dağılımlarını analiz edip çalışan uygulamaları belirleyerek önplan hızlandırması uygular ve birden fazla işle uğraştığınız sırada akıcı çevrimiçi deneyimini yaşamanızı sağlar.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

İki Yönlü AI Gürültü Engelleme

Evden çalışmanın normalleşmesiyle birlikte internet üzerinden net iletişim kurmak her zamankinden de kritik önem taşır hale geldi. İki Yönlü Yapay Zeka Destekli Gürültü Engelleme, en yeni ses aracımız geniş bir derin öğrenme veri tabanından yararlanarak mikrofondaki* ve gelen sesteki arka plan gürültüsünü azaltıyor. Dikkat dağıtıcı klavye ve mouse sesleri ve diğer ortam gürültüleri akıllı bir şekilde azaltılıyor. Böylece hem sesiniz net bir şekilde duyuluyor hem de gelen sesleri tam olarak alabiliyorsunuz.

*3,5 mm kulaklık kullanırken bir adet ses ayırıcı (3,5 mm ses jakı Y kablosu) gereklidir.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Kapsamlı Soğutma Tasarımı

Ağır yük altındayken sistemin stabil çalışması çok önemlidir. Bunun için, ProArt Z690-Creator WiFi’da geniş VRM ve yonga seti soğutma bloklarından oluşan pasif bir yonga seti soğutma sistemi bulunuyor. Bu sistemdeki soğutma blokları yüzey alanı ve kütle arasında en uygun dengeyi kuruyor. Entegre birinci sınıf bileşenler ve birden fazla fan başlığı gibi önemli tasarım unsurları da içerik üretimine yönelik sistemler için iyi bir temel oluşturuyor.

Soğutma Blokları

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Başlıklar

Daha Serin Tasarım

ProArt Z690-Creator WiFi’da kapsamlı soğutma seçenekleri bulunuyor.


Birden Fazla Sıcaklık Kaynağı

Her bir başlık, iş yüküne bağlı soğutma için kullanıcı tarafından yapılandırılabilen üç adet termal sensöre tepki verecek ve bu sensörleri izleyebilecek şekilde ayarlanabilir. Ayarların tümü Fan Xpert 4 veya UEFI ile kolayca yönetilebilir.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

4 pimli PWM/DC Fan

Dahili her başlık, PWM veya DC fanlarının otomatik olarak tespit edilmesine destek verir.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

AIO Pompası

Bağımsız su soğutma sistemleri için özel bir PWM/DC başlığı.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

İçerik Üretimi İçin Mükemmel

ProArt serisine özgü yazılım araçları; kullanışlı sistem takibiyle, ses ve ağ performansını artıran özelliklerle işlerinizin sorunsuz akmasını sağlar.

Sektör Lideri Güvenlik Düzeyi

ASUS Control Center Express’in gelişmiş güvenlik işlevleri sistemi ve gizli verileri korur.


USB Bağlantı Noktası Yönetimi

Veri sızıntılarını önlemek için USB bağlantı noktalarını etkinleştirin veya devre dışı bırakın ya da yalnızca Salt Okunur olarak ayarlayın.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Yazılım Kara Listesi

Yazılım kara listesi yüksek riskli uygulamaların kullanımını önleyerek güvenlik düzeyinin artmasına yardımcı oluyor.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Kayıt Defteri Düzenleyicisi Açma/Kapama

İstemci cihazlarda Kayıt Defteri Düzenleyicisini uzaktan devre dışı bırakarak sistem yapılandırmasında izinsiz değişiklik yapılmasını önleyin ve güvenliğinizi arttırın.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

ProArt Creator Hub

Kullanıcı dostu arayüz; anakartlar ve monitörler gibi bağlı diğer ProArt serisi ürünleri tek bir merkezden takip ve yönetme imkanı vererek iş akışını iyileştiriyor.

 1. Fan Modu

  İstediğiniz fan ayarını seçerek sisteminizin soğutma performansını hızla yapılandırabilirsiniz.

 2. Görev Grupları

  Sıkça birlikte kullandığınız uygulamaları gruplara alabilir ve tek bir tıklamayla hepsini açabilirsiniz.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

Güvenilir Kararlılık

ASUS ProArt Z690-Creator WiFi üstün kalite, kararlılık ve uyumluluk sunduğundan emin olmak için sıkı testlerden geçirildi ve yaratıcılığınızı uzun yıllar desteklemeye hazır.

ProArt Z690-CREATOR WIFI

ASUS Türkiye Garantili Ürün

Bu ürün ASUS Türkiye Garantisi altındadır.
Garanti kapsamındaki ürünlerde Asus yetkili servislerinden ücretsiz hizmet alabilirsiniz. Garantili ürünlerinizi anlaşmalı kargo firması ile göndermeniz halinde servise gidiş geliş kargo ücretleri ASUS tarafından karşılanır.
Yetkili servise ürün göndermek için qr.asus.com/tamir sitesini, detaylı bilgiler için destek.asus.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz

Teknik Özellikler
İşlemci TipiIntel
Anakart ChipsetIntel Z690
Soket Tipi1700p
Anakart YapısıATX
Ram Bellek TipiDDR5
Ram Bellek Slot Sayısı4
Maksimum Ram Bellek128 GB
Wifi ÖzelliğiVar
M.2 SlotVar
Diğer Özellikler
Stok Kodu90MB19H0-M0EAY0
MarkaASUS
Stok DurumuÇok Yakında Stoklarda...
Garanti (Yıl)3

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.