Toplama Bilgisayar Sistemlerinin Avantajları Nelerdir ?Toplama bilgisayar sistemi en basit tabiri ile ihtiyaçlarınızı karşılayacak parçaları seçerek ihtiyacınız olan masaüstü bilgisayarı oluşturmaktır. Maliyet açısından uygunluk sağlayabilen bu işlemin en önemli avantajlarından biri zaman içerisinde bellek, ekran kartı gibi temel parçalarının değiştirilip bilgisayar gücünün arttırılabilmesi ve daha uzun süre kullanılmasına olanak sağlamasıdır.

Bilgisayar Toplama Avantajları
Toplama bilgisayarların başlıca avantajlarından biri işletim sistemi ve ek yazılım ücreti ödememektir diyebiliriz. Bu durum ücretsiz işletim sistemleri ve ücretsiz yazılımlar kullanmaya olanak sağlar. Özellikle oyuncular tarafından masaüstü bilgisayarlar genellikle aynı fiyat seviyesinde ki dizüstü bilgisayarlara göre daha güçlü performans sunar. Kendi sisteminizi oluşturmak, hazır bir sistem satın almaktan üç farklı avantaj sunmaktadır:
  1. İhtiyaçlarınıza tam olarak karşılayan özel bir sistem kurmuş olacaksınız.
  2. İlerleyen zamanlar da cihazınızı yükseltmek daha kolay olacaktır.
  3. Muhtemelen hazır sistemlerden daha uygun fiyata mal edebileceksiniz.

Toplama Bilgisayar İçin Gerekenler

Bir bilgisayar sistemi toplamanın ilk adımı ne tür bir cihaz inşa etmek istediğinize karar vermektir. Bilgisayar toplarken olasılıklar ve kombinasyonlar neredeyse sonsuzdur. Bu sebeple ihtiyacınızı belirlemek alacağınız karaları kolaylaştırmak için önemli bir adımdır.  

Anakart Seçimi
İhtiyacınıza karşılık verecek uygun bilgisayar sistemine kara verdikten sonra anakart seçimine geçebilirsiniz. Anakart seçimi yaparken yüzlerce seçenek ile karşılaşabilirsiniz. Hepsinin kendi içinde avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Anakart sistemini dört alt başlıkta ele alabiliriz. Bunlardan ilki giriş seviye anakartlardır: Genellikle eski işlemcilere yöneliktir ve uygun fiyatlı bir kurulum için idealdir. İkinicisi orta seviye anakartlardır: Genellikle uygun fiyatlı ev ya da ofis bilgisayarı oluşturmak için uygundur. Üçüncüsü üst seviye anakartlardır: eğer performansı yüksek bir oyun bilgisayarı oluşturmak istiyorsanız en uygun seçim olacaktır. Dördüncü ve sonuncu olan anakart ise extreme seviye anakartlardır: Yüksek fiyatları olmasına karşın birden fazla işlemci soketine, fazladan bellek yuvasına ve ya özel soğutma özelliklerine sahiptirler.

İşlemci Seçimi
İşlemci seçimine geçmek için anakart seçimini tamamlamış olmanız gerekmektedir. Anakartınıza uyacak doğru bir işlemci seçtiğinizden emin olmalısınız. Burada önemli olan bütçenize ve amaçlarınıza uygun olacak bir işlemci seçmektir. İşlemciler INTEL ve AMD olmak üzere iki farklı markaya ayrılır. Her iki markanında kendine has özellikleri ve yine kendine has özel güçlü işlemcileri vardır.

INTEL işlemcili hazır sistem oyun bilgisayarları için buraya tıklayıp bilgi alabilirsiniz
AMD işlemcili hazır sistem oyun bilgisayarları için buraya tıklayıp bilgi alabilirsiniz


Ram Seçimi
Anakart ile uyumlu pin yapılandırmasına sahip olan bir bellek tercih etmelisiniz. Ram tercihi yapılırken yine amacınıza uygun seçim yapmanız önem arz etmektedir. Gündelik kullanım için kullanılan bilgisayarlarda 4 GB RAM yeterli iken, üst düzey işlemler için kullanılan bir bilgisayarda en az 16 GB RAM tercih edilmesi gerekmektedir. Oyunlarda da bu durum aşşağı yukarı aynıdır. Günümüz oyunlarında kullanılacak minimum ram kapasitesi 8GB dir. Ancak bu bile kimi zaman yetersiz kalabilir. Bu yüzden Teknogenetik olarak önerimiz stabil bir sistem için 16GB ram bellek tercih edilmesidir. Aşağıda bulunan bağlantı linklerinden 16GB ram belleğe sahip hazır sistemlere ulaşabilirsiniz

16GB Ram Belleğe Sahip Oyun Bilgisayarları


Güç Kaynağı Seçimi
Bilgisayarda tercih ettiğiniz bileşenlere göre ne kadar güçlü bir güç kaynağına ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Düşük güçlü makineler için 300w yeterli olacakken, ihtiyacınız daha güçlü bir bilgisayar ise daha üst düzey bir güç kaynağı tercih etmelisiniz.
Ekran Kartı Seçimi
Anakart üzerindeki yerleşik grafik birimini kullanmak istemediğiniz taktirde bir ekran kartı seçmeniz gerekmektedir. Ekran kartı seçerken işlemciniz de dar boğaz olarak adlandırılan uyumsuzluk sorununu yaşamamak için detaylı bir araştırma yapmak gerekmektedir.

Optik Sürücü Seçimi
Eğer uygun bütçeli bir kurulum yapmak istiyorsanız en uygun fiyatlı CD-ROM sürücüsünü alabilirsiniz. Medya amacı ile kullanılacak bir bilgisayar toplamak istiyorsanız, CD-DVD gibi çalıştırıcı sistemleri fazla kullanıyorsanız bu unsurları kaldırabilecek bir sürücü tercih ettiğinizden emin olmalısınız.

Sabit Disk Seçimi
Geleneksel sabit disk olan HDD bütçenize daha uygun olacaktır. Ancak HDD’ye göre daha dayanıklı, daha hızlı, daha sessiz olan ve daha az yer kaplayan SSD ’yi fiyat olarak daha fazla maliyetli olmasına karşın göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.